Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rower miejski Torvelo funkcjonuje w Toruniu od 2019 roku, a w tym roku na toruńskie ulice wyjechał 1 marca. Sezon ten okazał się udany, pomimo wprowadzenia kilku nowości.
Dobry wynik w sezonie
Najważniejszą zmianą wprowadzoną w tym sezonie był system odpłatności w wysokości 25 groszy za każde wypożyczenie roweru. Jednak ta opłata nie spowodowała spadku zainteresowania rowerem miejskim. Wręcz przeciwnie, tylko w tym roku odnotowano aż 130 tysięcy wypożyczeń, co świadczy o popularności tego środka transportu wśród mieszkańców Torunia. Dyrektor Torvelo, Marcin Jeż, jest zadowolony z wyników sezonu i uważa, że system opłat przyczynił się do wzrostu świadomości użytkowników i ochrony rowerów przed kradzieżami.
Anty - złodziej
Wprowadzenie dodatkowego zapięcia na linkę okazało się skuteczną metodą w walce z dewastacjami i kradzieżami rowerów. W sezonie udało się odnotować tylko 3 przypadki kradzieży, z czego jeden rower został odzyskany przez Policję. Przed wprowadzeniem tej nowości, liczba kradzieży i dewastacji wynosiła średnio od 10 do 15 rowerów rocznie, co stanowiło poważny problem dla operatora systemu roweru miejskiego.
W tych lokalizacjach najczęściej
Mimo różnorodności stacji rowerowych, to przede wszystkim plac Rapackiego oraz Wały gen. Sikorskiego cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. To właśnie na tych lokalizacjach odnotowano najwięcej, bo aż 10%, wszystkich wypożyczeń. Mieszkańcy Torunia doceniają bliskość tych stacji do centrum miasta oraz atrakcyjne trasy rowerowe, które można z nich rozpocząć.
Trochę statystyki
Interesujący jest również fakt, że większość użytkowników rowerów miejskich to mężczyźni, stanowiący około 55% wszystkich wypożyczających. Średni czas wypożyczenia wynosi zaledwie 22 minuty, co wskazuje na to, że rowery miejskie są wykorzystywane przede wszystkim do krótkich, miejskich przejazdów. To doskonałe rozwiązanie dla klientów potrzebujących szybkiego i ekologicznego środka transportu na krótkie odległości.
Pora na serwis
Z końcem sezonu rowerowego, wszystkie rowery Torvelo trafiły do magazynu, gdzie zostaną odpowiednio przygotowane do kolejnego sezonu, który rozpocznie się 1 marca 2024 roku. Operator systemu ma nadzieję, że popularność roweru miejskiego wciąż będzie rosnąć, a sezon 2024 będzie jeszcze bardziej udany niż poprzednie lata.
Eko - rower
Rower miejski Torvelo w Toruniu jest doskonałym przykładem udanego projektu komunikacji miejskiej, który przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki temu systemowi, mieszkańcy Torunia mają łatwy dostęp do taniego i ekologicznego transportu, a jednocześnie mogą dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Rower miejski zyskuje coraz większe uznanie i jest coraz częściej wybierany jako zdrowa alternatywa dla tradycyjnych
Napisz komentarz
Komentarze