Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 08:57
Reklama
Reklama

Nietypowy gwóźdź programu na 10-lecie mostu gen. Elżbiety Zawackiej

Urząd Miasta z tego powodu przygotował wiele atrakcji. Od wystawy ilustrującej proces budowy po samą budowę kolejnego nowego mostu z... lodu!
Nietypowy gwóźdź programu na 10-lecie mostu gen. Elżbiety Zawackiej
Most służy mieszkańcom już dekadę.

Źródło: UM Toruń

Dwór Artusa

Konferencja, która odbędzie się w piątek 8 grudnia o godzinie 10:00 w Dworze Artusa, skupi się na prezentacji najnowszych osiągnięć i planach dotyczących toruńskich mostów. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele projektantów, wykonawców, podwykonawców oraz instytucji zaangażowanych w cały proces inwestycyjny. Wśród prelegentów na konferencji znajdzie się inż. Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. Zapowiada on referat na temat historii i znaczenia toruńskich mostów. Innym prelegentem będzie dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który przedstawi historię i realizację projektu. Ważną częścią konferencji będzie także wystąpienie reprezentanta firmy Strabag, generalnego wykonawcy inwestycji. Mgr inż. Zbigniew Szubski wyjaśni, jak to się stało, że most gen. E. Zawackiej zdobył miano "inżynieryjnego majstersztyku". Dr. hab. inż. Jan Kempa, profesor Politechniki Bydgoskiej, przedstawi natomiast warunki ruchu drogowego w Toruniu po oddaniu do eksploatacji mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej. O zdanie na ten temat zapytamy również uczestników konferencji, którzy mieli okazję go wysłuchać. Na konferencji nie zabraknie również wystąpienia Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która omówi znaczenie rzeki Wisły dla rozwoju przestrzennego miasta.

Rynek Staromiejski

Tego samego dnia jedną z głównych atrakcji związanych z 10. rocznicą powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu będzie rzeźbienie mostu w lodzie. Ta niezwykła forma artystycznego wyrażenia będzie miała miejsce na naszych oczach, gdy powstanie bryła lodowa o długości 4 metrów i wysokości 1,5 metra. Do stworzenia tej imponującej rzeźby zostanie wykorzystanych 6 brył lodowych, z których każda ma wymiary 1 na 1 na 0,25 metra. Warto również nadmienić, że każdy z tych bloków lodowych waży około 230 kilogramów. Aby rzeźbić w lodzie, rzeźbiarze użyją pił elektrycznych, frezarek i dłut. Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM, która będzie odpowiedzialna za stworzenie tej niezwykłej rzeźby, podkreśla, że budowa prawdziwego mostu trwała trzy lata. Jednak jego pomniejszona kopia powstanie w nieco krótszym czasie. Lodowy most powinien być gotowy około godziny 19:00.

Warto zaznaczyć, że ICE TEAM to grupa rzeźbiarzy lodowych tworzących artystyczne rzeźby z lodu. Są oni częścią elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych, zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych. W przypadku budowy tego mostu, Robert Burkat i Michał Mizuła, dwukrotni wicemistrzowie świata w rzeźbieniu w lodzie (ALASKA 2010 i 2011), będą odpowiedzialni za cały proces. Obydwaj rzeźbiarze zdobyli wiele medali na konkursach rzeźbienia w lodzie, takich jak te w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Madrycie. Mają również na swoim koncie rekord Guinnessa za najwyższą rzeźbę lodową w Dubaju w 2006 roku.

Nie ulega wątpliwości, że rzeźba lodowa mostu gen. Elżbiety Zawackiej będzie jednym z najbardziej pamiętnych elementów tegorocznych obchodów rocznicy powstania tego pięknego mostu. To doskonała okazja, aby podziwiać niesamowite umiejętności rzeźbiarzy lodowych i podziwiać piękno sztuki w lodzie.

Rodzinne zdjęcie

Wydarzenie "Rodzinnie na moście" odbędzie się w dniach od 8 do 22 grudnia 2023 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu. W bliskiej odległości od wejścia do Muzeum Okręgowego zostanie ustawiona duża plansza z grafiką mostu oraz napisem okolicznościowym. Organizatorzy serdecznie zapraszają do skorzystania z tej nietypowej atrakcji - zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w samochodzie pędzącym po moście. Wykorzystując wycięte miejsce na głowę, będzie można zasiąść za kierownicą i odbyć wirtualną podróż przez most, nawet bez posiadania prawa jazdy. To doskonała okazja, aby stworzyć unikalne wspomnienia dla całej rodziny. Dzieci będą miały szansę poczuć się jak prawdziwi kierowcy, a dorośli, cóż, mogą w tej frajdzie towarzyszyć swoim dzieciom.

Wystawa

Zobaczymy też unikalne ujęcia z lotu ptaka, które ukazują piękno mostu w kontekście miasta. Na wystawie będzie można również przeczytać o historii mostu oraz o gen. Elżbiecie Zawackiej, której zasługa jest stworzenie przeprawy w Toruniu. Wystawa będzie miała miejsce od 8 do 22 grudnia 2023 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu, vis-a-vis wejścia do Dworu Artusa. Jest to doskonała okazja dla mieszkańców oraz turystów, by zapoznać się z historią i procesem budowy tego ważnego elementu infrastrukturalnego. Organizatorzy zapewniają, że wystawa będzie nie tylko wizualnym przewodnikiem po budowie mostu, ale również przestrzenią do refleksji na temat roli infrastruktury w rozwoju miasta i społeczności lokalnej. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, a jej otwarcie zaplanowane jest na 8 grudnia o godzinie 18:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dryblas 01.12.2023 11:46
A będzie można zjeść tego loda?

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama