Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:52
Reklama
Reklama

Przed CSW pojawiły się figury wielkich dzieci. O co chodzi?

Rzeźby poruszają problem alienacji, opuszczenia, samotności, co jest wyjściem do ogólniejszych rozważań na temat osamotnienia. Zapraszamy!
Przed CSW pojawiły się figury wielkich dzieci. O co chodzi?

Autor: raszu

W Parku Rzeźby przy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Sylwestra Ambroziaka pod nazwą "Opuszczone (Wiszące i Leżące Małe)". Ambroziak, znany jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, w swojej twórczości konsekwentnie wykorzystuje figurę człowieka o charakterystycznej grubo ciosanej sylwetce. Urodzony w 1964 r., artysta zdobył dyplom na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Grzegorza Kowalskiego.

Rzeźby z cyklu "Opuszczone" (2010-2011) stanowią odrębne dzieło w całej twórczości Ambroziaka. Projekt ten jest oryginalny i nowoczesny, łącząc tradycyjny warsztat rzeźbiarski z ruchem. Cykl "Opuszczone" składa się z trzech grup rzeźb. Pierwsza grupa to dwie rzeźby leżące obok siebie o długości 160 cm, druga grupa to dwie rzeźby zestawione plecami o wysokości 160 cm, do podwieszenia na wysokości ok. 200 cm, natomiast trzecia grupa to dwie rzeźby zestawione plecami o wysokości 250 cm, do podwieszenia na wysokości ok. 60 cm. Wszystkie rzeźby wykonane są z barwionej żywicy epoksydowej.

Figury przedstawiające istoty dziecięce są zestawione w pary i ukazane w przysiadzie. Łączą się one plecami, co symbolizuje zarówno odwrócenie od siebie, jak i wzajemne wspieranie. Ambroziak porusza tutaj problem alienacji, opuszczenia i samotności, które stanowią punkt wyjścia do ogólniejszych rozważań na temat osamotnienia, nie tylko dzieci i młodzieży, ale również wszystkich pozostawionych samym sobie.

Dzięki dofinansowaniu w ramach programu "Rzeźba w Przestrzeni Publicznej dla Niepodległej - 2023", możliwa jest prezentacja całego cyklu w postaci ruchomej instalacji rzeźbiarskiej umieszczonej w publicznej przestrzeni Parku Rzeźby CSW. Projekt ten został sfinansowany ze środków własnych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama