Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 11:27
Reklama dotacje rpo
Reklama

W prokuraturze Krajowej nerwowa atmosfera. Ma to związek z wyborami?

Niektórzy prokuratorzy szykują się odejścia. Są i tacy, którzy odchodzą po raz kolejny. Czy opozycja zrealizuje postulaty sprzed wyborów?
W prokuraturze Krajowej nerwowa atmosfera. Ma to związek z wyborami?
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor: gov.pl

Rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zapowiadany przez opozycję, staje się coraz bardziej realny, choć ostateczna decyzja leży w rękach prezydenta. Jak podaje "Rzeczpospolita" politycy przyszłej władzy wyrazili zainteresowanie projektem stowarzyszenia "Lex Super Omnia", którego celem jest odpolitycznienie prokuratury.

Widać już pierwsze ruchy w prokuraturze zarówno na najwyższych, jak i niższych stanowiskach. Po wyborach przeszedł w stan spoczynku Przemysław Funiok, zastępca prokuratora generalnego ds. wojskowych. Funiok był uważany za prawą rękę Zbigniewa Ziobry, aktualnego ministra sprawiedliwości. Jednak jak ustalono, był on raczej prawą ręką Bogdana Święczkowskiego, byłego prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego. Dla Funioka był to powrót do stanu spoczynku, w którym znajdował się przed powrotem do ministerstwa Ziobry.

Kolejni wysocy rangą prokuratorzy Prokuratury Krajowej również czekają na swoją kolej. Wielu mówi o możliwości odejścia Krzysztofa Sieraka, zastępcy prokuratora generalnego. Nie tylko dyrektorzy departamentów Prokuratury Krajowej są w kolejce do odejścia w stan spoczynku. Wiele osób spekuluje, że dwaj obecni dyrektorzy również mogą skorzystać z tej możliwości, ze względu na wiek. Jednak na razie brakuje oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Prokuratorzy ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia" nie są zadowoleni z nagłych odejść swoich kolegów z prokuratury. Jednak jednocześnie kwestionują zgodność z prawem przepisu, który pozwala prokuratorowi przejść z czynnej służby w stan spoczynku i powrócić na ostatnie zajmowane stanowisko. Uważają, że po zmianie władzy należy się przyjrzeć zgodności z prawem tego przepisu.

Warto również zauważyć, że prokuratorzy powracający do służby utrzymują 100% swoje uposażenia, a po siedmiu latach pracy mogą liczyć na wypłatę w stanie spoczynku w wysokości 115% wynagrodzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama