Jednak dziś liturgiczne wspomnienie dotyczy Św. Marcina de Porres, natomiast 11 listopada będziemy wspominać Św. Marcina z Tours. To ten drugi jest kojarzony z gęsią i to on jest patronem żołnierzy w kościele katolickim. Czemu?
Krótko o patronie święta
Święty Marcin urodził się na Węgrzech około roku 316. Jego ojciec był oficerem rzymskim, dlatego Marcin w młodym wieku postanowił dołączyć do wojska. Razem ze swoją jednostką został przeniesiony do Galii, gdzie miało miejsce bardzo ważne zdarzenie, które zmieniło całe jego życie. Podczas powrotu z patrolu, Marcin zauważył półnagiego człowieka błagającego o litość. Poruszony tym widokiem, okrył żebraka połową swojego płaszcza. Niebawem miał sen, który wytłumaczył mu, co się właśnie wydarzyło. Okazało się, że żebrakiem był sam Chrystus, który przybrał postać ubogiego człowieka. Marcin zrozumiał, że pomoc bliźniemu jest jednym z najważniejszych przykazań i postanowił poświęcić swoje życie służbie Bogu.
Po przemianie duchowej, Marcin zrezygnował z kariery wojskowej i został duchownym. Szybko zyskał uznanie i wkrótce został biskupem Tours. Mimo tego zaszczytu, legenda głosi, że św. Marcin nie pragnął żadnych przywilejów ani zaszczytów. Kiedy zmarł poprzedni biskup Tours, postanowił ukryć się niedaleko gęsiarni, aby nikt go nie znalazł. Niestety jego plan się nie powiódł, ponieważ gęsi zaczęły hałasować, przyciągając uwagę na ukrywającego się biskupa. To dzięki nim św. Marcin został odkryty i mógł objąć swoją rolę jako biskup. Od tamtej pory gęsina stała się tradycyjnym daniem spożywanym w dniu jego święta, które przypada na 11 listopada.
"Na świętego Marcina najlepsza gęsina"
Gęsina na Świętego Marcina stała się nieodłącznym elementem kulinarnego świętowania także na Kujawach i Pomorzu. To tradycyjnie przyrządzone mięso zdobyło ogromną popularność i wyróżnia się doskonałym smakiem oraz właściwościami odżywczymi. Na Kujawach i Pomorzu od wieków hoduje się gęsi, które cieszą się doskonałą opieką i warunkami życia. To sprawia, że mięso jest niezwykle aromatyczne i soczyste. Region ten słynie z najlepszych gatunków gęsi w Polsce, a ich hodowla jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Gęsina stała się także swoistym symbolem narodowego święta niepodległości, ponieważ w 1918 roku, dzień po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, tłumy ludzi w całym kraju obchodziły to wydarzenie spożywając m.in. gęsi. Ta symboliczna akcja stała się odzwierciedleniem radości i entuzjazmu, jakie wówczas panowały.
Akcja "Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina" to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą spróbować wyjątkowego mięsa, mającego bogatą historię i tradycję. To wspaniałe danie z gęsiny nie tylko zachwyci podniebienia, ale również przypomni o naszej kulinarno-historycznej tożsamości, a potwierdzają to słowa marszałka:
W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się zbudować tradycję rodzinnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości, jej nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Nasza kampania ożywiła obyczaj wspólnego celebrowania rocznicy odzyskania niepodległości, radośnie i z dumą, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Dziękuję Państwu, że jesteście częścią tej tradycji, że przekazujecie ją swoim dzieciom i wnukom. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania 11 listopada - speuntował marszałek naszego województwa kujawsko - pomorskiego, Piotr Całbecki.
Na festiwal odbywający się w Przysieku będą kursować bezpłatne autobusy
Odjazdy z Torunia - Przystanek początkowy: pl. św. Katarzyny (przy CKU), przystanek pośredni: ul. Kraszewskiego do Przysieka od godziny 10:00 do 18:30 włącznie co pół godziny.
Odjazdy z Przysieka do Torunia od godziny 11:00 do 19:30 włącznie co pół godziny.
Odjazdy z Bydgoszczy - Przystanek początkowy: Rondo Jagiellonów (ulica Jagiellońska 28 w kierunku Fordonu), przystanek pośredni: Fordońska wiadukt (przed mostem) do Przysieka będą tylko 3 kursy: 9.30, 11.30, 14.00.
Kursy powrotne do Bydgoszczy uzależnione będą od natężenia przewozu podróżnych w drodze powrotnej. Godzina odjazdu zostanie podana przez kierowcę po przyjeździe do Przysieka i wpisana na tablicę informacyjną przy postoju autobusu.
A poniżej zamieszczamy film z Karolem Okrasą zapraszający do świętowania:
Napisz komentarz
Komentarze