Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 02:35
Reklama
Reklama

Te ryby cierpią i giną w męczarniach [WIDEO]

Tajne śledztwo na fermach pstrąga. Wyniki są wstrząsające. Patroszenie żywych ryb czy wydłubywanie oczu łyżką to pierwsze z brzegu ustalenia.
Te ryby cierpią i giną w męczarniach [WIDEO]
Ryba z hodowli.

Autor: Fundacja Compassion in World Farming Polska

Stoi za tym Fundacji Compassion in World Farming Polska. „Zlecone przez nas najnowsze i pierwsze w historii tajne śledztwo na fermach pstrągów w Polsce ujawniło koszmar, w jakim żyje wiele ryb” – czytamy na stronie fundacji.

Co ujawniło dochodzenie?

Śledczy pojawili się w 4 hodowlach pstrąga w Polsce. Przyglądali się ich hodowli w wylęgarni, hodowli narybku, tuczarni, ubojni i zakładzie przetwórczym. 

Stąd ryby trafiają do odbiorców hurtowych (supermarketów i restauracji) i detalicznych z Polski i Czech. Część ryb zabijano na miejscu, inne transportowano żywe do klienta.

Dochodzenie ujawniło przerażające traktowanie ryb:

- patroszenie,

- wydłubywanie oczu łyżką,

- duszenie i miażdżenie w przepełnionych beczkach, 

- pakowanie ryb do plastikowych worków bez wody.

Pstrągi to inteligentne i czujące zwierzęta. Tymczasem hodowane są w sposób przemysłowy na podwodnych fermach, a następnie zabijane w tak okrutny sposób, że byłoby to nielegalne w przypadku np. świń – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Fundacji Compassion in World Farming Polska.

I dodaje:  Niedopuszczalne jest zatem pozwalanie na dalsze stosowanie tak barbarzyńskich metod hodowli i uboju. 

Pstrągi hodowlane są traktowane jak przedmioty

Według śledczych „zwierzęta były wielokrotnie rażone prądem, wciąż na nowo przeżywając cierpienie i strach. Zbiorniki z rybami były przepełnione, niektóre z nich były ranne z brakującymi płetwami, a także chore z infekcjami grzybiczymi”  czytamy w raporcie.

Co więcej, „ryby były skazane na życie w jałowym środowisku, w brudnej wodzie z martwymi ciałami tych, które nie dotrwały do uboju”.

Z ustaleń wynika także, że zarówno pracownicy, jak i właściciele traktowali zwierzęta jak przedmioty. 

Trzeba to zmienić!

Podobnie jak wiele innych zwierząt, „ryby są inteligentne i wrażliwe, eksplorują swoje otoczenie, podróżują, nawiązują relacje społeczne, polują i bawią się. Niektóre gatunki troszczą się o swoje młode i  tak jak ludzie potrafią posługiwać się narzędziami”.

Pomimo rosnącej świadomości na ten temat luka w prawodawstwie UE i innych krajów sprawia, że ryby są pozbawione właściwej ochrony. Dlatego…

– Konieczne jest wprowadzenie wymogów prawnych dotyczących hodowli, transportu i uboju nie tylko pstrągów, ale różnych gatunków ryb z równoległymi wymogami dotyczącymi importowanych zwierząt wodnych z krajów spoza UE – podkreśla Szadkowska.

Fundacja Compassion in World Farming Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o niezwłoczne wprowadzenie przepisów chroniących ryby hodowlane. 

Polska w czołówce krajów UE

W 2020 roku w Polsce wyprodukowano prawie 20 tysięcy ton pstrąga tęczowego, czyli około 28 milionów ryb. 

W 2022 r. z Polski wyeksportowano ponad 8,5 tys. ton pstrąga tęczowego do innych krajów UE i poza nią. 

Polska jest 4 krajem unijnym produkującym jego największą ilość. Wyprzedzają nas Francja, Włochy i Dania.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama