Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 07:59
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Z jednej strony kontrole, a z drugiej większe zainteresowanie szczepieniami u dzieci

Kontrolerzy sanepidu w punktach szczepień. Sprawdzają, jak są realizowane. Pierwsze efekty? Szczepieniami zainteresowało się więcej rodziców dzieci.
Z jednej strony kontrole, a z drugiej większe zainteresowanie szczepieniami u dzieci

Autor: Canva

Zgodnie z zapowiedziami 1 kwietnia Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) rozpoczął kontrolę kart szczepień.

– Jesteśmy technicznie gotowi. Czekaliśmy na zmniejszenie fali grypy, bo w przychodniach były tłumy pacjentów – mówił wtedy Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Napływa więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach

GIS uznał, że konieczne jest ustalenie, ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych, a ile nie. Jak wyjaśniał Grzesiowski – w niektórych punktach zaszczepionych jest zaledwie 20-30 proc. dzieci zapisanych do danego lekarza, a w innych ten odsetek sięga nawet 95 proc. 

– Te ogromne różnice rodzą pytanie o przyczynę i ewentualne działania naprawcze. Chcemy ustalić, czy przyczyny są medyczne, czy też nie. Zamierzamy też porównać wskaźniki między punktami szczepień – podkreślał.

Dodajmy jeszcze, że w 2023 r. sanepid zarejestrował aż 87 tys. odmów szczepień, znacznie więcej niż w poprzednich latach.  

Tydzień po rozpoczęciu kontroli dr Grzesiowski podsumował pierwsze dni. Na konferencji prasowej stwierdził – jak podał Rynek Zdrowia – że już samo rozpoczęcie kontroli spowodowało, że do sanepidu wpłynęło więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach z punktów szczepień

Wzrosło także zainteresowanie szczepieniami rodziców dzieci, którzy chcą je teraz uzupełnić. 

Wysokie kary za brak szczepienia u dziecka

Kontrola GIS obejmie około 10 tys. publicznych i prywatnych poradni i przychodni, w których są punkty szczepień. Zostanie skontrolowanych 7,5 mln kart szczepień.

Nieszczepienie dziecka jest zagrożone karą grzywny. Jej wysokość może wynosić nawet 10 tys. zł za jedno naruszenie. Kara  może być nakładana kilka razy – do łącznej kwoty 50 tys. zł. 

Kontrole szczepień jest początkiem wdrażania w Polsce elektronicznej karty szczepień obowiązkowych. Jej start jest przewidziany w 2026 r.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andrzej 10.04.2025 08:23
Kary sprawiają, że idą po rozum do głowy.

Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama