Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:40
Reklama
Reklama

W 39. rocznicę oddali hołd słynnemu kapłanowi. Wspomnienie

19 października 1984 roku niechlubnie zapisał się w historii naszego regionu. Tego dnia porwano i zamordowano kapelana Solidarności.
W 39. rocznicę oddali hołd słynnemu kapłanowi. Wspomnienie
Zło dobrem zwyciężaj - takie było hasło ks. Jerzego.

Autor: raszu

19 października 2023 roku, w 39. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, przedstawiciele Torunia uczcili pamięć kapłana, składając kwiaty i zapalając znicz pod jego pomnikiem. Wiceprezydent Torunia Adrian Mól oraz radny Jacek Krzyżaniak niezapomnianym gestem oddali hołd charyzmatycznemu kapłanowi, który stał się postacią symboliczną dla opozycyjnych i robotniczych środowisk związanych z podziemną "Solidarnością".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko zasłynął swoją odwagą podczas płomiennych kazań, które wygłaszał podczas mszy za ojczyznę. Był również znany ze swojego oddania dla działaczy opozycyjnych oraz licznych inicjatyw wspierających środowisko opozycyjne. Niestety, 19 października 1984 roku został uprowadzony przez służbę bezpieczeństwa w drodze z Bydgoszczy w okolicach podtoruńskiego Górska. Po torturach został utopiony, a jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły 30 października w okolicach zapory we Włocławku.

Sprawców tego okrutnego czynu udało się jednak postawić przed sądem. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu trzech oficerów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Adama Pietruszkę, Leszka Pękala i Waldemara Chmielewskiego, skazano na wysokie kary więzienia za tę makabryczną zbrodnię. Niestety, na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, kary te dwukrotnie znacznie złagodzono, co wywołało wiele kontrowersji. Mimo wieloletnich dochodzeń, do dziś nie udało się wyjaśnić wszystkich okoliczności tego zabójstwa i wskazać jego inspiratorów.

W Toruniu wiąże się wiele miejsc z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan ten został upamiętniony m.in. w kościołach Świętego Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w czasach PRL-u były miejscem schronienia dla działaczy opozycyjnych. Jego imieniem nazwano również ulicę w rejonie bulwaru filadelfijskiego, gdzie znajduje się poświęcony mu kamień na skwerze przy zjeździe z ulicy Bulwar Filadelfijski. W 2011 roku odsłonięto pomnik (widoczny na fotografii) błogosławionego, autorstwa profesora Kazimierza Gustawa Zemły, ufundowany ze środków miejskich, wojewódzkich oraz ze składek społecznych. Monument ten znajduje się na skwerze niedaleko mostu Piłsudskiego. 

Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki w 1997 roku, który zakończył się ogłoszeniem go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku. W 2014 roku bł. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ "Solidarność". Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny, mający na celu ogłoszenie go świętym.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Generał 19.10.2023 17:21
To jest radny na tym zdjęciu?

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama