Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 00:42
Reklama
Reklama

Polskie banknoty były gotowe. Coś jednak nie wyszło [ZDJĘCIA]

Autor zaplanował charakterystyczne obiekty. Były już gotowe projekty. Naprawdę mało brakowało, żebyśmy nie płacili „królami”. Obejrzyj ciekawe banknoty.
Tak to wyglądło.

Autor: Wikipedia

Po denominacji w 1995 roku, kiedy do użycia weszły nowe monety i banknoty, płacimy „królami”. Na każdym banknocie znajduje się wizerunek innego, historycznego władcy Polski, ale – żaby być dokładnym – przypomnijmy, że na 10 zł nie ma króla. To Mieszko I, który jeszcze nie miał królewskiej korony, bo założył ją dopiero jego syn Bolesław Chrobry – ten z 20 złotych.

Autor zaplanował charakterystyczne obiekty

Denominacja była przygotowywana przez Narodowy Bank Polski latami. Żeby mogła dojść do skutku, najpierw trzeba było zbić inflację do poziomu 10 procent. To się udało właśnie w połowie lat 90 XX wieku. I wówczas wprowadzono nowe złote.

Ale mogło być inaczej. W 1990 roku powstały nowe wzory banknotów. Miały wejść do obiegu w 1992 roku. Autorem graficznej koncepcji tych pieniędzy był Waldemar Andrzejewski. 

Od obecnych, a także poprzednich banknotów różniło je to, że nie było na nich ludzkich postaci. Autor koncepcji zaplanował umieszczenie charakterystycznych obiektów: od żaglowca kojarzonego z Gdynią, poprzez śląski widok kopalniany po budynek zamojskiego ratusza.

Dlaczego zabrakło Rzeczpospolitej?

Pieniądze jednak nigdy nie weszły do obiegu, choć spora ich partia została już wydrukowana. Okazało się jednak, że nie były we właściwy sposób zabezpieczone przed fałszerstwem. Były także inne błędy. Na banknotach brakowało napisu „Rzeczpospolita Polska”, czego wymagała ustawa.

Pieniądze zostały zniszczone, a egzemplarze, które ocalały, mają wartość kolekcjonerską.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mmm 11.01.2025 17:59
OK>

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama