Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 16:13
Reklama
Reklama

Mial chronić przed zanieczyszczeniem powietrza, a zarabiali na nim oszuści

Program Czyste Powietrze na razie jest zawieszony. To czas na przygotowanie nowych zasad przyznawania pieniędzy. Są już wstępne zapowiedzi.
Mial chronić przed zanieczyszczeniem powietrza, a zarabiali na nim oszuści

Autor: Canva

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że zawiesza nabór wniosków do programu Czyste Powietrze. Do czasu, aż zostaną wmontowane w niego mechanizmy, które zminimalizują nadużycia. A te – przypomnijmy – wykryto podczas niedawnych kontroli. 

Lista nadużyć jest długa

Znalazły się na niej między innymi:

• 100‐procentowe dofinansowanie na kilka domów, 

• zawyżanie rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, 

• wymuszanie pełnomocnictw, na podstawie którego firmy dostawały zaliczki na swój rachunek, a potem znikały z rynku. Konsekwencje ponosili beneficjenci programu.

– Skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje wraz z odsetkami lub zmniejszenie dofinansowania – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

I dodał: – Chcemy położyć kres nadużyciom w programie. 

Co zatem zmieni się w Czystym Powietrzu? 

Informacje o planowanych zmianach pojawiły się na stronach internetowych programu i Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przede wszystkim powstanie wieloletni plan finansowy programu. Do Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przygotowywany wniosek o przyznanie 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego.

Pojawią się operatorzy. Będą mogli być nimi m.in. gminy. Zadaniem takich operatorów będzie wspieranie gospodarstw domowych w realizacji inwestycji. Pomoc zacznie się już na etapie ich planowania i potrwa do czasu rozliczenia wszystkich prac. Ma to uchronić inwestorów przed oszustami.

Powstanie lista, na której znajdą się sprawdzone firmy.

Osoby starające się o dotacje będą musiały nie tylko potwierdzić, że są właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu, ale że byli nimi przez jakiś czas przed złożeniem wniosku. Chodzi o to, żeby pieniądze trafiały do osób, które ich potrzebują.

Uzyskanie dofinansowanie na termomodernizację domów ma być prostsze. Założenie jest takie, że wnioski mają być szybciej rozpatrywane, a pieniądze szybciej maja trafiać do inwestorów.

Zaliczki mają być wpłacane nie na konta beneficjentów, a nie wykonawców. Bo – jak pokazały kontrole – ci niekiedy wyłudzali te pieniądze. Konsekwencje spadały na inwestorów.

Wiemy, kiedy znowu będzie można składać wnioski

Program Czyste Powietrze ruszył 6 lat temu. Od początku pilotuje go NFOŚiGW, który właśnie wstrzymał przyjmowanie wniosków. Według zapowiedzi program ponownie ruszy wiosną 2025 roku. Jeszcze nie znamy dokładnej daty.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ciemna strona mocy 03.12.2024 16:13
Najgorsze jest to, że zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli wykorzystać naiwność prostych ludzi, nie wiem czy uda im się zrobić program tak żeby nie można było go wykorzystać w niecnym celu.

Wojciech 03.12.2024 08:55
Może lepiej zrobić listę niepewnych firm.

słabo 03.12.2024 11:25
Szybko zmienią nazwę.

Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama