Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:58
Reklama dotacje rpo
Reklama

Ponad 9 miesięcy - tyle w Polsce czeka się na lekarza

Biorąc pod uwagę tak długi termin, kobieta zdążyłaby urodzić dziecko zanim skorzystałaby z opieki specjalisty. NFZ pokazał najnowsze dane.
Ponad 9 miesięcy - tyle w Polsce czeka się na lekarza
Endokrynologia i diabetologia dziecięca - tam trzeba czekać nawet do 292 dni.

Autor: iStock

Długie oczekiwania na wizytę do specjalisty jest polską normą, ale dopiero konkretne liczby pokazują, że to naprawdę poważny problem. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia za drugi kwartał tego roku wynika, że kolejki są olbrzymie. Przynajmniej do lekarzy z kilku specjalności.

Tysiące pacjentów

Okazuje się, że 45,9 tys. pacjentów, którzy muszą być przyjęci od razu, czekało na wizytę w poradni neurologicznej. Tych, którzy ze swoimi problemami zdrowotnymi mogli jeszcze postać w takiej kolejce, było znacznie więcej – 262,2 tys. 

Jeżeli ktoś teraz zapisuje się do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, to musi mieć świadomość, że kolejka liczy niemal 40 tys. osób. 36,7 tys. pacjentów czekało do poradni kardiologicznej, a 27,5 tys. do okulisty. 
To wszystko pacjenci w najgorszym stanie, którzy powinni zostać przyjęci jak najszybciej. 

Kiedy jednak spojrzeć na osoby w stanie stabilnym, to dopiero można złapać się a głową. Okulista – 468,6 tys. osób. Stomatolog – 299,1 tys. Neurolog – 262,2 tys.

Długie dni

Kiedy te liczby przełoży się na dni, to średnio do poradni neurologicznej czekało się 66 dni, a do neurochirurgicznej – 159 dni. Gdy jednak ktoś ma problem z tarczycą, to musiał czekać aż 197. Najdłużej czekało się do poradni genetycznej dla dzieci – 273 dni i na endokrynologię i diabetologię dziecięcą – 292 dni.

Do szpitala też trudno

A jak jest ze szpitalami? To zależy od oddziału, ale w ekstremalnych przypadkach na przyjęcie pacjent musi bardzo długo czekać. Na oddział audiologiczno-foniatryczny – średnio 229 dni. Na chirurgię onkologiczną dla dzieci – 218 dni, a szpitalne leczenie oparzeń – 162 dni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama