Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:08
Reklama
Reklama

Możliwe dodatki dla policjantów. Czy toruńscy policjanci mieliby szansę załapać się na podwyżkę

Brakuje policjantów. Nie ma kto patrolować ulic. Nic to nowego, ale zupełnie nowatorskie jest rozwiązanie, jakie proponuje prezydent. Chce, aby MSWiA wprowadziło finansowy dodatek metropolitalny.
Możliwe dodatki dla policjantów. Czy toruńscy policjanci mieliby szansę załapać się na podwyżkę
Pomysł jest oryginalny.

Autor: Policja

Prezydent Krakowa chce, żeby policjanci zarabiali więcej. To ma być dodatek za służbę w większych miastach.

Więcej za duże miasta

Aleksander Miszalski chciałby, aby służący w dużych miastach zarabiali więcej. Niedawno prezydent Krakowa wyliczał, że w stolicy Małopolski jest 2042 etatów policyjnych, ale zajętych jest zaledwie 1430.

-  Tak więc w 800-tysięcznym Krakowa jeden policjant przypada średnio na 560 mieszkańców. A przecież każdego roku nasze miasto odwiedza aż około 12 mln turystów - napisał Miszalski w serwisie X.

Nie inaczej jest w innych większych ośrodkach, a wynika to z tego, że w całym kraju brakuje 14 656 mundurowych. Wakaty w komendach sięgają średnio 13,46 proc. W Warszawie trzeba 2468 funkcjonariuszy, na Śląsku aż 1700 tys. policjantów, a w woj. łódzkim 900. Na tym tle nieźle wypada zachodniopomorskie, pomorskie i podlaskie, ale i tak fatalnie jest w prewencji, czyli na pierwszej „linii ognia” - braki to 8,5 tys. policjantów.

Inny pomysł

Nikt nie garnie się do policji, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rynek pracy jest konkurencyjny. W ubiegłym roku ze służby odeszło 9438 funkcjonariuszy, przyszło 5174 – oceniał niedawno Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów.

Związkowcy mają inny pomysł na zachęcenie ludzi do służby. Nie chcą żadnych dodatków, ale wyższych zarobków. Pensje mają być powiązane z wielkością PKB. Odpowiednia petycja już została złożona w Sejmie.

- Sam punkt odniesienia niczego oczywiście nie naprawi, wiemy bowiem, że środki przeznaczane na funkcjonowanie policji obecnie oscylują wokół 0,5 proc. PKB. Na naprawę sytuacji finansowej i na uposażenia, które dałyby szansę na przyciągnięcie odpowiedniej liczny kandydatów przy jednoczesnym powstrzymaniu fali odejść, potrzebne jest 0,8-0,9 proc. PKB. Samo powiązanie budżetu ze wzrostem gospodarczym ma zapewnić stabilizację finansową, której policja nigdy nie miała – tłumaczą związkowcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mundurowy 03.09.2024 13:15
A może nasz pan prezydent cos dorzuci?

tak tak 04.09.2024 01:09
Może dużo zyskać...

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama