Nie Prawo i Sprawiedliwość, ale Biało-Czerwoni. To według gazeta.pl koncepcja zmiany nazwy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Wewnątrzpartyjne rozmowy o tym zaczęły się jeszcze przed wyborami samorządowymi. Teraz do liftingu ma być coraz bliżej.
Co jest nie tak z nazwą PiS?
Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak nie zaprzeczył, że do tego dojdzie, ale zaznaczył, że są to na razie wstępne dyskusje.
– Jeżeli w ogóle, to jest to bardzo daleka perspektywa. Na pewno w wyborach prezydenckich i parlamentarnych wystąpimy pod nazwą PiS, zwłaszcza że być może wybory parlamentarne będą szybciej, niż wszyscy oczekują – mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk.
Co jest nie tak z nazwą PiS? Otóż działacze narzekają na przestarzałe logo, które trzeba odświeżyć i być może przy tej okazji także zmienić nazwę.
Prezes rozumie
Temat tego, że PiS nie będzie już PiS-em, powracają co jakiś czas. Dyskusja o tym miała się odbyć np. pod koniec 2023 roku. Wtedy jednak Rafał Bochenek, rzecznik ugrupowania, zaprzeczył, że partia zmienia nazwę.
Tyle że niedługo później, bo w marcu tego roku, Jarosław Kaczyński publicznie przyznał:
– Były takie rozmowy. Rozumiem tych, którzy chcieliby się oderwać od tych plugawych kampanii prowadzonych przeciw nam pod hasłem ośmiu gwiazdek.
Te gwiazdki to zamaskowane hasło „j...ć PiS” (niektórzy dodają także „i Konfederację”). Wykuło się na przełomie 2020 i 2021 roku podczas masowych manifestacji przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego, który wykreślił jedną z przesłanek prawnych do przeprowadzenia aborcji.
Partia braci
Prawo i Sprawiedliwość powstało 29 maja 2001 roku. Partia została założona przez braci bliźniaków Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Zrodziła się na fali popularności tego drugiego, który jako minister sprawiedliwości w rządzie AWS zasłynął z polityki zaostrzania Kodeksu karnego.
Po raz pierwszy PiS przejęło władzę w Polsce w 2005 roku, a od 2006 r. tworzyło rząd razem z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. Tak było do 2007 r., kiedy po wcześniejszych wyborach władzę przejęła koalicja PO-PSL.
PiS powrócił, tworząc Zjednoczoną Prawicę, w 2015 roku. Ostatnie wybory parlamentarne zepchnęły partię do opozycji.
Napisz komentarz
Komentarze