Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:14
Reklama
Reklama

99 lat temu powstała w Toruniu ich siedziba. Wiecie o kogo chodzi?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu obchodzi swoją prawie okrągłą rocznicę. Przypomnijmy, że w tym roku Lasy Państwowe w Polsce świętują 100-lecie swego istnienia.
99 lat temu powstała w Toruniu ich siedziba. Wiecie o kogo chodzi?
Jeden z niedźwiedzi pilnujących wejścia do budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Autor: RDLP w Toruniu

Dziś 1 lutego 2024 roku obchodzimy 99. rocznicę utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Toruniu. To historyczne wydarzenie, które zapoczątkowało nowy model organizacji i zarządzania polskimi lasami.

Informacje na temat powstania Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zostały opisane przez Lucynę Pomerenke w biuletynie „Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich”. Już w 1920 roku pojawiło się pojęcie „Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu”, jednak wówczas był to jedynie dział administracji wojewódzkiej i nie odpowiadał obecnemu modelowi polskiego leśnictwa. Dopiero w 1925 roku, rozporządzenie Rady Ministrów o „utworzeniu dyrekcji lasów państwowych” dało podstawy do powstania nowego, aktualnego do dziś modelu leśnictwa.

Przejęcie lasów państwowych na Pomorzu od władz niemieckich w 1920 roku nie było procesem prostym. Wiele nadleśnictw i budynków zostało zdewastowanych, a polska administracja musiała stawić czoła trudnościom związanym z przywróceniem porządku i zalesieniem obszarów po wyrąbanym lesie.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu obejmowała wiele powiatów w regionie, m.in. brodnicki, chełmiński, grudziądzki, lubawski, tczewski czy wejherowski. Była jednostką niezespoloną, co dawało jej odrębność organizacyjną i gospodarczą.

Na czele Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu stanął Teofil Lorkiewicz, który kierował nią w latach 1925-1932. Lorkiewicz był postacią wybitną i zasłużoną dla polskiego leśnictwa. Był odpowiedzialny za rozwój Dyrekcji i dbał o ochronę oraz zrównoważone zarządzanie lasami.

W kolejnych latach Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu systematycznie się rozwijała. W 1929 roku jej obszar wynosił 185 031 ha, a podlegało jej 35 nadleśnictw. W 1928 roku przejęła także samodzielny Zarząd Łąk Państwowych z Czerska Pomorskiego.

Dużym wydarzeniem dla Dyrekcji było też zbudowanie nowego gmachu, który miał służyć jako siedziba. Prace trwały od 1928 do 1930 roku, a projekt zgłoszony przez architekta Kazimierza Ulatowskiego zwyciężył w konkursie. W gmachu zostały umieszczone również rzeźby niedźwiedzi autorstwa Ignacego Zelka, które strzegły wejścia do budynku.

Niewątpliwym wyzwaniem dla dyrekcji było zaangażowanie się leśników w walkę z okupantem podczas II wojny światowej. Wielu leśników było aktywnymi żołnierzami oddziałów partyzanckich, jednak wielu z nich także przypłaciło życiem w trakcie działań wojennych.

Po II wojnie światowej, Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu musiała odbudować zniszczone lasy i przywrócić normalne funkcjonowanie. Przez ostatnie dwie dekady dyrekcja kontynuowała swoją misję ochrony i zrównoważonego zarządzania lasami, wprowadzając nowe technologie i programy edukacyjne dla społeczności lokalnych.

Z okazji 99. rocznicy utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu chcemy podziękować wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do ochrony i rozwoju lasów w regionie, a także jak redakcja pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia: Wszystkiego najleśnego!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wołek 01.02.2024 17:05
Niech świętują póki jeszcze mają co świętować.

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama