Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:06
Reklama dotacje rpo
Reklama

Do puszek wpadały pieniądze, a w mieście padały rekordy

Pracę czterech sztabów wspierało ponad 800 wolontariuszy. Toruń pobił w tym roku swoje rekordy w „wielkiej ściskawie” i wiosłowaniu na ergometrach.
Do puszek wpadały pieniądze, a w mieście padały rekordy
Serduszko, na którym padł rekord

Autor: raszu

W niedzielę 28 stycznia 2024 roku Toruń zgromadził się na rzecz 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto było podzielone na cztery sztaby, których wspierało ponad 800 wolontariuszy. Ich celem było zbieranie pieniędzy na zakup nowego sprzętu diagnostycznego i rehabilitacyjnego dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem tegorocznego finału było hasło "Tu wszystko gra OK!".

Toruń był pełen atrakcji

Najwięcej działo się na Rynku Staromiejskim, gdzie odbywały się koncerty różnych artystów takich jak przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Toruniu, soliści i solistki z Młodzieżowego Domu Kultury i OPP "Dom Harcerza", Lila Laskowska, Nikola Raczko, Orkiestra Wojskowa, Sara Pach, Bezpresja, Revolt Act, Michał Dawidko, Nur’t, Kobranocka i Tabu. Dodatkowo, na Rynku Staromiejskim znajdowało się WOŚP-owe miasteczko, w którym można było odwiedzić punkt DKMS, przeprowadzić licytacje, spotkać się ze Strażą Miejską, zapoznać się z działalnością Młyna Wiedzy czy nawet zobaczyć stoisko żołnierzy amerykańskich.

Ale to nie wszystko, czym Toruń zaskoczył podczas tegorocznego finału. Miasto ustanowiło rekord w "wielkiej ściskawie", której celem było zbicie rekordu wciskających się w jedno miejsce. Dodatkowo, odbyło się również wiosłowanie na ergometrach, w którym mieszkańcy mieli możliwość zmierzenia swoich sił i wspólnie wspierać cel WOŚP.

Wielka ściskawa

W Toruniu odbyła się jubileuszowa, 25. toruńska ściskawa, która okazała się rekordowa. Na Rynku Staromiejskim udało się zmieścić aż 500 osób w serduszku, bijąc tym samym poprzedni rekord zeszłorocznej Wielkiej Ściskawy organizowanej przez WOŚP, gdzie w serduszku ścisnęło się 487 osób.

To ogromne wydarzenie wpisuje się w ducha Torunia, który słynie z bicia nietuzinkowych rekordów. Zdeterminowani mieszkańcy Torunia nie boją się wyzwań i udowadniają, że można osiągnąć wiele, jeśli tylko ma się odpowiednią determinację. To właśnie dlatego Toruń stał się symbolem bicia rekordów.

Jednak rekord ściskawy to nie jedyny powód, dla którego Toruń stoi na czele. Tego samego dnia, w tym samym miejscu, odbywało się również wydarzenie związane z jubileuszem wafelków Teatralnych, produkowanych przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik. Te pyszne przysmaki świętują już 70 lat istnienia, a z tej okazji 500 osób wzięło udział we wspólnym spożyciu wafelków. To niezapomniane wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci zarówno mieszkańców jak i uczestników.

Wiosłowanie

Wpisując się w doroczne tradycje, mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia po raz kolejny zmierzyli się w rywalizacji Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja, która odbyła się 28 stycznia 2024 r., zakończyła się rekordowymi wynikami obu miast.

Wiosłowanie dla WOŚP to ogólnopolska akcja, której celem jest pobicie rekordu wiosłowania na ergometrach wioślarskich. Wzorem lat ubiegłych, mieszkańcy różnych polskich miast stanęli do rywalizacji i próbowali pobić poprzednio ustanowione rekordy. Tegoroczna edycja była już 14. z kolei.

W Bydgoszczy, w Centrum Handlowym Rondo przy ul. Kruszwickiej, 271 osób pokonało dystans 135 500 metrów w ciągu ośmiu godzin. To wynik, który przewyższa dotychczasowe osiągnięcia tego miasta. Również Toruń, gdzie w Galerii Copernicus przy ul. Stanisława Żółkiewskiego odbywało się wiosłowanie, mogło pochwalić się rekordowym wynikiem. 269 osób przepłynęło łącznie 134 500 metrów, czym poprawiono dotychczasowe rekordy.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach teście VIP w Toruniu w rywalizacji wzięli udział m.in. prezydent Michał Zaleski, zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, sekretarz Jacek Mularz oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia Mariola Soczyńska. Nie zabrakło również znanych sportowców, takich jak Łukasz Pawłowski, trener Akademickiego Związku Sportowego, Mirosław Ziętarski czy Katarzyna Zillmann.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku tytuł najlepszego miasta w Wiosłowaniu dla WOŚP przypadł Toruniowi. To właśnie w tym mieście 252 osoby przepłynęły dystans 126 kilometrów. Jednak w tym roku Toruń musiał uznać wyższość Bydgoszczy. Kolejne miejsca na podium zajęły natomiast: Kraków (259 osób/129 500 m), Poznań (257 osób/128 500 m), Lublin (250 osób/125 500 m), Szczecin (247 osób/123 500 m), Gorzów Wlkp. (232 osoby/116 000 m), Gdańsk (200 osób/100 000 m), Łódź (190 osób/95 000 m), Warszawa (188 osób/94 000 m) oraz Wrocław (176 osób/88 000 m).

Orkiestra rekordów

Toruń wraz z innymi sztabami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udowodnił, że nasze miasto może zorganizować wielką imprezę charytatywną. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu mieszkańców udało się zebrać potrzebne środki na wartościowy sprzęt medyczny. Wielkie brawa dla wolontariuszy i organizatorów, którzy sprawili, że tegoroczny finał WOŚP był niezapomnianym wydarzeniem dla Torunia i okolicznych mieszkańców! Gród Kopernika udowadnia, że można łączyć zabawę i dobroczynność, pokazując, jak ogromne znaczenie ma jedno, wspólne działanie. Jest to miejsce, gdzie śmiało można powiedzieć: "Jak bić rekordy, to tylko w Toruniu!"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama