Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:15
Reklama dotacje rpo
Reklama

Pieniędzy brakuje, a winnych nie ma. Co dalej z Czystym Powietrzem?

Nowy rząd obwinia swoich poprzedników, poprzedni natomiast zarzuca zaniedbania obecnej ekipie rządzącej. Cierpią jak zwykle biedni podatnicy.
Pieniędzy brakuje, a winnych nie ma. Co dalej z Czystym Powietrzem?
Na wymianę kopciucha nie każdego stać, dla niektórych te środki są jedynym wyjściem z sytuacji.

Autor: raszu

Wprowadzenie pomp ciepła jako alternatywy dla szkodliwych kopciuchów miało być dużym krokiem w poprawie jakości powietrza i ochrony środowiska. Niestety, polityczne spory i konflikty spowodowały wstrzymanie dotacji na ten cel przez resort klimatu i środowiska. Setki milionów złotych przeznaczonych na wsparcie wymiany pieców nie zostały wypłacone, co wywołuje zaniepokojenie wśród Polaków, którzy zdecydowali się na tę inwestycję.

Zadłużenie rośnie...

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis polsatnews.pl, suma dotacji wynosi 300 milionów złotych. To ogromna kwota, która miała wesprzeć kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych w wymianie ich starych, szkodliwych pieców na ekologiczne pompy ciepła. Jednak z powodu wstrzymania wypłat, liczba oczekujących na fundusze może sięgnąć nawet 700 milionów złotych do końca lutego.

Potrzeba czasu?

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, uspokaja jednak, że program nie jest zagrożony. Zapewnia, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone, a środki zostaną wypłacone, wymaga to tylko trochę czasu. Niemniej jednak, taka sytuacja wywołuje niepewność i frustrację rodaków, którzy liczyli na rządowe wsparcie w celu poprawy swojego systemu ogrzewania.

Cierpią jak zwykle...

Niestety, jak zwykle w przypadku konfliktów politycznych, każda strona próbuje zwalić winę na drugą. Zwolennicy obecnego rządu oskarżają poprzedni o zaniedbania i niemożność porozumienia się z Komisją Europejską w sprawie wykorzystania środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak były wiceminister Ireneusz Zyska, odpowiedzialny za program, zapewnia, że pieniądze były niezależne od KPO i nie powinny być zagrożone. Zwraca on uwagę, że wstrzymanie dotacji było spowodowane niepodpisaniem umowy na finansowanie z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Zdaniem Zyski, minister postanowiła znaleźć pretekst, żeby opóźnić podpisanie umowy i zrzucić winę na PiS.

Środowisko, ale też ludzie

Spory polityczne w takiej kwestii jak poprawa jakości powietrza i ochrona środowiska powinny być odkładane na bok. Dotacje na wymianę kopciuchów na pompy ciepła są ważne, ponieważ przyczyniają się do walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Zadaniem rządu powinno być znalezienie rozwiązania problemu i jak najszybsze wypłacenie środków tym, którzy zdecydowali się na tę inwestycję. Skupienie się na kwestiach politycznych tylko opóźni pomoc dla Polaków i spowoduje większą frustrację.

Polacy liczą na te środki

Ważne jest, aby resort klimatu i środowiska działał w sposób skuteczny i niezależny od sporów politycznych. Program dotacji na pompę ciepła musi być kontynuowany i wypłaty środków muszą następować w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie, Polacy, którzy zdecydowali się na ekologiczną inwestycję, mogą być zaniepokojeni i pozbawieni wsparcia, na które liczyli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Murdock 25.01.2024 09:52
Zakaz palenia jest, a pieniędzy na wymianę kotła nie ma. Ciekawe jak ludzie mają się ogrzać.. oto Polska właśnie..

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama