Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 09:33
Reklama
Reklama

Denerwują was nakrętki przymocowane do butelek? Przyzwyczajcie się...

Bo innych już nie będzie. Od dzisiaj w życie wszedł obowiązek przytwierdzania zakrętek do plastikowych butelek.
Denerwują was nakrętki przymocowane do butelek? Przyzwyczajcie się...

Autor: Canva

Kto wymyślił te nakrętki przymocowane do butelek? Denerwujemy się, pijąc np. wodę, bo zakłóca nam to nasz komfort. Najbardziej dostaje się ich producentom. Niesłusznie.

Ten obowiązek – wyjaśnijmy od razu – narzucają im przepisy Unii Europejskiej. W założeniu mają pomóc w odzyskiwaniu plastiku z nakrętek i poddanie go recyklingowi. 

Nowe przepisy unijne nie podobają się wielu kupującym napoje w sklepach. W sieci można nawet znaleźć porady, jak szybko i skutecznie usunąć korek. 

Najbardziej ekologiczne rozwiązanie

Tymczasem przymocowanie nakrętek do opakowań jest ekologicznie uzasadnione. Przypomniało o tym kilka dni przed wejściem w życie tego przepisu Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). 

– To najbardziej ekologiczne rozwiązanie – podkreśliła podczas konferencji prasowej Anita Sowińska, wiceszefowa resortu. 

Co spowodowało, że taki przepis w ogóle powstał? Przede wszystkim to, że o ile same butelki znajdowały nowe życie, to nakrętki na nich już niekoniecznie. Walały się wszędzie, co każdy z nas mógł zobaczyć choćby na ulicy czy w parku. 

Jak wyjaśniła Sowińska, przytwierdzenie ich do butelek zapewnia, że nie zgubią się w trakcie recyklingu. A obecna technologia pozwala już przetwarzać butelki razem z nakrętkami. O ile wcześniej się nie zgubią.

Teraz trzeba nauczyć tego ludzi

Dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek niż ich zbiórka – potwierdza w rozmowie z prawo.pl branża odpadowa.

Zbiórki – w ich ocenie – były pożyteczne kilkanaście lat temu, gdy Polacy wyrzucali zakręcone opakowania, przez co śmieciarki woziły puste powietrze. 

– Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Dzięki nim więcej odpadów trafi do recyklingu – zachęca Piotr Szewczyk, prezes Rady RIPOK.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama