Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:35
Reklama dotacje rpo
Reklama

Przychodzi nastolatek do lekarza, a lekarz na to: a gdzie twój rodzic? Będą zmiany w prawie?

Dziecko w wieku 13 lat uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, w związku z tym mogło by pójść do lekarza z takimi problemami zdrowotnymi, jak ból brzucha czy przeziębienie. Problem jest jednak znacznie szerszy.
Przychodzi nastolatek do lekarza, a lekarz na to: a gdzie twój rodzic? Będą zmiany w prawie?
Zdolność do czynności prawnych to jeszcze nie jest oznaka do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji.

Autor: Canva

Pakiet Młodego Pacjenta/ki koncentruje się na zdrowiu psychicznym, prawach reprodukcyjnych i opiece pediatrycznej. 

– System ochrony zdrowia w Polsce wymaga działań naprawczych. Chcemy, żeby na system ochrony zdrowia w Polsce spojrzeć z perspektywy młodych pacjentów i pacjentek – stwierdził w Rynku Zdrowia przedstawiciel Fundacji GrowSPACE Dominik Kuc.

Zdrowie psychiczne

W obszarze zdrowia psychicznego fundacja proponuje, żeby młodzi pacjenci od 15 roku życia mogli samodzielnie korzystać z konsultacji psychologów, terapeutów oraz psychiatrów dziecięcych. Postulat dotyczy publicznej ochrony zdrowia.

Młode osoby mają decydować, czy chcą korzystać z pomocy lekarza w obecności rodzica, czy samodzielnie. 

Nina Sługocka, koordynatorka projektów zdrowotnych fundacji, dodała: 

– Niech młody pacjent, pod okiem swojego rodzica i wykwalifikowanego specjalisty, ma poczucie sprawczości i współodpowiedzialności za swoje zdrowie.

Prawa reprodukcyjne

Sługocka zwróciła uwagę na problemy związane z prawami reprodukcyjnymi. Dziś 15-latka bez zgody rodzica nie może pójść do ginekologa po antykoncepcję, mimo że zgodnie z prawem może współżyć.

Podczas wizyty u ginekologa często dochodzi do intymnych rozmów, a obecność rodzica może utrudniać uzyskanie pełnych i szczerych odpowiedzi i w konsekwencji utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy. 

Fundacja apeluje o zagwarantowanie młodym kobietom swobodnego dostępu do specjalisty oraz pełnej poufności. 

– Chcemy, aby antykoncepcja była dla młodzieży dostępna i darmowa – podkreśliła Sługocka. Co jednak na to rodzice?

Opieka pediatryczna

Trzeci filar pakietu dotyczy dostępu do opieki pediatrycznej. W ocenie fundacji nie ma przeszkód, aby 15-letnia osoba nie mogła samodzielnie zgłosić się do pediatry z prostymi problemami zdrowotnymi, jak ból brzucha czy przeziębienie. 

Pomysłodawcy Pakietu Młodego Pacjenta/ki zwrócili uwagę, że już 13-latek uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Dodatkową kwestią podnoszoną przez fundację jest obniżenie wieku zgody kumulatywnej, czyli podwójnej zgody – opiekuna prawnego i młodego pacjenta – na udzielenie świadczenia zdrowotnego z 16 do 13-15 lat. 

Będą rozmowy z ministerstwem

Proponowane zmiany wymagałyby dostosowania kilku ustaw, m.in. ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Kuc zapowiedział, że założenia Pakietu Młodego Pacjenta/ki zostaną przedyskutowane z Ministerstwem Zdrowia, rzecznikiem praw pacjenta i organizacjami pacjentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Konserwa 03.06.2024 08:33
Z przeziębieniem ok, do ginekologa bym dziecka samego w życiu nie wysłał.

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama