Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:56

Tuberoza – kwiaty o wyjątkowym zapachu

Oszałamiająca, zniewalająca, egzotyczna – to tylko kilka określeń na woń tuberozy. Przekonaj się, jak łatwo uzależnia. Zacznij ją uprawiać w ogrodzie lub na balkonie i ciesz się wyjątkowym aromatem w letnie wieczory. Podpowiadamy, jak sadzić tuberozę i jak ją pielęgnować, żeby w sezonie obsypała się pachnącymi kwiatami.
  • 28.10.2024 16:16
  • Autor: Grupa tipmedia
Tuberoza – kwiaty o wyjątkowym zapachu

Tuberoza – zniewala wyglądem i zapachem

Tuberoza osiąga do 1 m wysokości i ma strzelisty pokrój. Długie mieczowate, równowąskie liście tworzą rozetę, z której wyrasta wyprostowany pęd. Na jego końcu rozwija się 18-20 kwiatów najczęściej w kolorze białym, rzadziej różowym i czerwonawym.

To właśnie kremowobiałe gwiazdkowate kwiaty wydzielają mocny słodki zapach. Z płatków pozyskuje się olejek eteryczny do produkcji perfum, wód kolońskich i toaletowych. Zwykle miesza się go z innymi zapachami, żeby nieco złagodzić intensywny aromat tuberozy. 

Kiedy kwitnie tuberoza?

Kwiaty pojawiają się stopniowo po 4 miesiącach od posadzenia, czyli w pełni lub na koniec lata. W sumie kwitnieniem tuberozy cieszysz się przez ok. 3 tygodnie. Jeśli jednak posadzisz poszczególne sztuki w odstępach czasowych, zaczną kwitnąć po sobie.

Istnieją różne odmiany tuberozy. Pomieszaj je ze sobą, żeby uzyskać kolorową rabatę. Wypróbuj aranżację, w skład której wejdą:

  • biała tuberoza wonna, 
  • różowa Pink Sapphire, 
  • żółta Yellow Baby, 
  • białofioletowa Cinderella.

Jak i kiedy sadzić tuberozę – przygotuj optymalne stanowisko 

Roślinę uprawia się w domu, na balkonie i w ogrodzie. W gruncie bardzo dobrze wygląda w większej grupie z uwagi na swoją wysokość i smukły kształt. Jednorazowo posadź więc co najmniej kilkanaście sztuk dla lepszego efektu – wizualnego i… zapachowego! 

Podczas sadzenia zachowaj odstępy między roślinami, żeby zapewnić im cyrkulację powietrza. To zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Jakie podłoże dla tuberozy?

Tuberoza rośnie w lekkiej ziemi żyznej i próchniczej. Nie toleruje zastojów wody, dlatego gleba musi być przepuszczalna. Ciężkie podłoże rozluźnia się piaskiem, żwirem, korą lub przefermentowanym kompostem. Lubi gleby zasadowe, a zbyt kwaśną wymieszaj z wapnem, dolomitem lub mączką bazaltową. 

Sadzenie tuberozy do doniczek domowych i balkonowych

Na dnie doniczki umieść drenaż z keramzytu lub potłuczonej ceramiki, wsyp nieco ziemi i umieść bulwę tuberozy. Zasyp ją ziemią do kwiatów doniczkowych, żyzną i przepuszczalną. Postaw na jasnym parapecie. Podlewaj systematycznie, ale daj podłożu przeschnąć. W maju lub czerwcu, kiedy noce są już ciepłe, wystaw ją na stałe na balkon lub taras.

Sadzenie tuberozy do gruntu – na dwa sposoby: w lutym i marcu

W lutym bulwy tuberozy umieść w doniczkach i przysyp żyzną ziemią (2 cm grubości nad bulwą). Lekko podlej ziemię i postaw doniczki w jasnym i umiarkowanie ciepłym miejscu. Kiedy wypuści pierwsze listki, utrzymuj stale wilgotne podłoże. W drugiej połowie maja przesadź sadzonkę do gruntu na słoneczne i zaciszne stanowisko.

Drugi sposób to sadzenie bulw bezpośrednio do ziemi od końca marca do końca kwietnia, ale pod warunkiem, że mocniejsze przymrozki już ustąpiły. Jeśli wysadzisz rośliny stopniowo, np. z tygodniowymi przerwami, to poszczególne sadzonki zakwitną w różnych odstępach czasu i dłużej będą cieszyć oko (i nos!).

Jak pielęgnować tuberozę – podlewanie i nawożenie

W ogrodzie zwykle wystarczają jej opady deszczu, ale podczas suszy podlej roślinę. Strumień wody kieruj zawsze prosto do gleby, tak żeby nie opryskiwać liści. Kiedy tuberoza wypuści pąki kwiatowe, zasilaj ją niewielkimi dawkami nawozu do roślin kwitnących. Od momentu pojawienia się kwiatów zwiększ dawkę.

Po przekwitnięciu usuń pędy kwiatostanowe. Tuberoza zyska energię do wytworzenia nowych jeszcze w tym samym sezonie. Kiedy liście zżółkną, a pędy obumrą, wykop bulwy i wyczyść je. Przechowaj do wiosny w suchym i przewiewnym miejscu o temperaturze 6-12°C.

Tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/tuberoza-wonna-wyjatkowy-kwiat-o-wspanialym-zapachu.html

zajrzyj po więcej informacji o tuborozie wonnej.

Balkon lub pachnąca rabata z tuberozą – zatrzymaj się w ciągu dnia

Wyjdź z poranną kawą na balkon, który pachnie mieszanką jaśminu, gardenii i narcyza. Przejdź się ścieżką, wokół której unosi się tropikalny aromat. Poczuj się jak na Tahiti, nawet jeśli mieszkasz w mieście. To wszystko dzięki tuberozie – unikatowej roślinie, której zapachu nie da się opisać.

Materiał partnera