Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co to za choroba?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to dermatologiczna choroba, przy której nadmiernie pracują gruczoły łojowe, w efekcie prowadzi do rozrostu drożdżopodobnych bakterii malassezia furfur. Pasożyty te powodują wtedy stany zapalne skóry oraz pewne objawy.
Charakterystyczne objawy ŁZS głowy to:
brązowe albo żółte, tłuste łuski,
surowiczy wysięk,
rumieniowo-złuszczające się zmiany,
nawarstwiony, ponadto wyschnięty i martwy naskórek, który może prowadzić do powstania specyficznej „skorupy”,
częste przetłuszczanie się włosów,
przerzedzenie czupryny, a nawet łysienie,
świąd, ból, pieczenie.
Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry głowy muszą zdawać sobie sprawę, że nieleczona choroba może rozprzestrzeniać się na inne, górne części ciała, również powodując nieprzyjemne objawy i odczuwalny dyskomfort na skórze. A przewlekły stan zapalny może spowodować utratę włosów oraz brwi. ŁZS (szczególnie u osób w starszych) jest w stanie doprowadzić do ciężkiej erytrodermii, czyli uogólnionego stanu zapalnego skóry. Dlatego właśnie tak istotny jest regularny kontakt z dermatologiem oraz właściwa pielęgnacja, przy pomocy preparatów z przeznaczeniem do pielęgnacji ciała objętego tą dermatozą – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Skuteczne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy: szampon, emulsja, płyn – w zestawie od SEBORH
Na ŁZS głowy wybierz profesjonalne dermokosmetyki Seborh, których pozytywne działanie, zostało udowodnione aplikacyjnymi badaniami.
Szampon Seborh – ma w sobie np.: siarczek selenu, glinkę białą, mleczko pszczele. Kremowy szampon zabija obecne na skórze grzyby i bakterie, ułatwia złuszczanie oraz usuwanie martwego naskórka. Dokładnie oczyszcza głowę, regeneruje, ponadto nawilża skórę.
Emulsja Seborh – zawiera niezastąpiony pirokton olaminy, kwas mlekowy, jak również siarkę. Reguluje pracę gruczołów łojowych, jak również proces złuszczania naskórka. Pomoże Ci pozbyć się stanu zapalnego, świądu i pieczenia. Skóra stanie się odkażona, ale też gładka w dotyku.
Płyn Seborh – znajdziesz w nim kwas jabłkowy, glukonolakton, ale też cenny ekstrakt z miłorzębu. Z tą mgiełką szybko zregenerujesz oraz odżywisz skórę, ponadto wzmocnisz mikrokrążenie, a także naczynia krwionośne.
Czytaj więcej o tym zestawie na Seborh.pl
Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja skóry głowy przy łojotoku
Przy łojotokowym zapaleniu skóry konieczna jest regularna kontrola dermatologa. W zależności od zaawansowania choroby zapisuje on odpowiednie leki miejscowe, doustne albo inne produkty, które uzna za stosowne. Możliwe jest też leczenie skojarzone. Nie wolno zapominać o sprawdzającej się pielęgnacji kosmetykami z przeznaczeniem do walki właśnie z tą dermatozą!
Podsumowanie
ŁZS głowy to choroba przewlekła, która ma okresy remisji i nawrotów. Może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Ze względu na to, istotny jest systematyczny kontakt z lekarzem oraz odpowiednia pielęgnacja – nawet w okresie remisji, by odbudować barierę ochronną skóry i wyregulować pracę gruczołów łojowych. Takie postępowanie pozwoli utrzymać remisję na dłużej.