Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 14 listopada 2024 06:29
Reklama
Reklama

Mądry Polak po.. wodzie. Powinniśmy ją bardziej szanować

Mało kto się przejmuje rzeczami oczywistymi. Do takich norm życia codziennego należy woda. Na tle Europy dostęp do niej mamy mizerny.

Dane pokazują, że mamy jeden z najniższych wskaźników dostępu do słodkiej wody w Europie. Na jednego Polaka przypada ok. 1600 m sześc. rocznie. To nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Taki mamy klimat 

Ta sytuacja staje się jeszcze poważniejsza, gdy weźmiemy pod uwagę, że susze są teraz coraz częstsze. Dawniej występowały co 5 lat, teraz rok w rok. Zmiany klimatyczne – długie okresy bez deszczu i intensywne opady w różnych częściach kraju – sprawiają, że dostęp do wody staje się nierównomierny. 

–  Polska, ze względu na położenie geograficzne ma niewielkie zasoby wodne. W ostatnich latach problem deficytu wody i związanego z nim zjawiska suszy nasilił się. Nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych – stwierdził Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej 

Ile wody dziennie zużywa statystyczny Polak? 

Około 150 litrów. Wody używamy do produkcji wszystkiego, co nas otacza – od żywności po ubrania. Ilość wody potrzebna do wyprodukowania danej rzeczy (także ilość wody potrzebna do zneutralizowania zanieczyszczeń powstających w całym procesie) to tzw. ślad wodny. 

Zbieranie deszczówki ma sens

Co zrobić, żeby nieco poprawić sytuację? Oszczędzać wodę i zbierać deszczówkę. Chociaż może się wydawać, że to, co zrobimy, ma niewielki wpływ na ogólną sytuację, to w rzeczywistości każda zaoszczędzona kropla ma duże znaczenie. W wielu miastach brakuje przestrzeni do tworzenia dużych zbiorników retencyjnych, dlatego każdy z nas odpowiedzialność za bezpieczeństwo wodne musi wziąć na swoje barki.

Woda deszczowa doskonale nadaje się do użytku w ogrodzie – nawet krótka burza może dostarczyć do 70 litrów wody ze 100 mkw. dachu. Deszczówkę można zbierać także z podjazdów bądź tarasów. Rząd w celu zachęcenia obywateli do zbierania wody opadowej uruchomił program „Moja woda”. 

Trzeba zmienić myślenie 

Nie tylko Polska, ale cała Europa zmaga się z problemami związanymi z wodą. Współpraca międzynarodowa w tej kwestii jest kluczowa, zwłaszcza że wiele rzek przepływa przez terytoria kilku krajów. Choć UE stara się poprawić sytuację, wiele celów w zakresie ochrony wód nadal pozostaje jedynie w sferze marzeń.

Żeby poradzić sobie z tym wyzwaniem, musimy zmienić nasze podejście do wody – przestać traktować ją jako niewyczerpalny zasób. Jeśli nie zrozumiemy tego w porę, za jakiś czas woda może stać się przedmiotem poważnych konfliktów. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama