Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:43
Reklama dotacje rpo
Reklama

Był tak szybki, że szybciej stracił prawko, niż je odebrał

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h skutkuje utratą prawa jazdy. Przekonał się o tym młodzieniec, który dopiero co zdał egzamin.
Był tak szybki, że szybciej stracił prawko, niż je odebrał
Przepisy dla osób mocno przekraczających prędkość są bezwględne.

Autor: Policja (archiwum)

Wielu 18-latków czeka na moment, kiedy zdobędą prawo jazdy. To ważny krok w dorosłość, który otwiera wiele możliwości i daje większą niezależność. Niestety, nie zawsze ten przywilej jest dobrze wykorzystany. Młody kierowca może szybko stracić swoje uprawnienia, jeśli nie przestrzega przepisów drogowych. Tak właśnie było w przypadku jednego 18-latka, który zdał egzamin na prawo jazdy, a kilka dni później stracił je z powodu rażącego przekroczenia prędkości.

Ponad dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość

Niechlubne wydarzenie miało miejsce na ulicy Wojska Polskiego w Szczecinie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w miejscach, gdzie mogą przebywać piesi czy inne osoby korzystające z przestrzeni publicznej. Jednak 18-latek, który był za kierownicą samochodu marki Opel Corsa, nie zważał na to ograniczenie i jechał z prędkością aż 114 km/h! Okazało się, że za kierownicą siedzi młody kierowca, który dumnie ogłosił funkcjonariuszom, że zdobył prawo jazdy kilka dni temu. Nie odebrał jeszcze blankietu, ale mógł udowodnić posiadanie tymczasowego prawa jazdy za pomocą aplikacji mobilnej "mObywatel". Mundurowi sprawdzili informację i potwierdzili, że w tym przypadku faktycznie można korzystać z takiego dokumentu, który jest ważny przez 30 dni od zdania egzaminu. Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji "mObywatel" jest nowym rozwiązaniem, wprowadzonym na podstawie nowych przepisów. W ramach tej usługi, świeżo upieczeni kierowcy mogą korzystać z cyfrowego dokumentu potwierdzającego ich uprawnienia do kierowania pojazdami. Dotyczy to kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T.

Długo się nie nacieszył

Niestety, ten 18-latek nie zdążył długo cieszyć się swoim nowym tymczasowym prawem jazdy. Nie zdążył nawet odebrać blankietu. Policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu, który to podejmie ostateczną decyzję dotyczącą przyszłości tego młodego kierowcy. Przypomina to, że zdobycie prawa jazdy to zobowiązanie do odpowiedzialnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Każdy kierowca, niezależnie od wieku, powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji przekroczenia prędkości i zagrożenia, jakie to niesie ze sobą dla innych użytkowników dróg. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama