Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:39
Reklama
Reklama

Dziś Dzień Tolerancji - to dobry moment aby podjąć refleksję

Młodzi ludzie często obrażają i poniżają innych ze względu na ich wygląd zewnętrzny, status materialny czy nawet rodzaj słuchanej muzyki. Rodzicu reaguj!
Dziś Dzień Tolerancji - to dobry moment aby podjąć refleksję

Autor: Policja (archiwum)

Dzień tolerancji – dlaczego jest tak istotny?

Co mówi konstytucja?

Punkt 2 art. 31 Konstytucji RP głosi:
Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. 
Oznacza to, że czego prawo nie zabrania jest dozwolone, ale jest jeszcze prawo moralne, które reguluje głos naszego sumienia, a także szeroko pojęta kultura osobista, która wymaga zachowania szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od tego co sobą ten człowiek reprezentuje. 

Objawy nietolerancji

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, zderzają się ze sobą różne kultury, społeczności i światopoglądy. W takiej rzeczywistości, tolerancja i akceptacja innych stają się niezwykle ważne. Niestety, nietolerancja wciąż stanowi problem społeczny, zarówno w życiu realnym, jak i w świecie wirtualnym. Nietolerancja może przybierać różne formy, takie jak obrażanie, poniżanie czy dokuczanie. Dotyczy ona praktycznie wszystkich grup wiekowych, zawodowych czy społecznych. Niestety, jednym z miejsc, gdzie często dochodzi do używania mowy nienawiści, jest środowisko szkolne. Młodzi ludzie często obrażają i poniżają innych ze względu na ich wygląd zewnętrzny, status materialny lub rodzaj słuchanej muzyki.

Zaczyna się od drobnych rzeczy

Nawet niewinny komentarz w sieci może wywołać burzę emocji u młodej osoby, która może jeszcze nie mieć stabilizacji emocjonalnej. Powtarzające się nienawistne komentarze i akt braku akceptacji mogą prowadzić do obniżenia samooceny, zaburzeń psychicznych czy nawet prób samobójczych. Dlatego tak ważne jest propagowanie tolerancji, akceptacji i zrozumienia w każdej sferze naszego życia.

Od nietolerancji do przestępstwa

Przejawem braku tolerancji mogą być również przestępstwa z nienawiści. Według definicji opracowanej przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR-OSCE), przestępstwo z nienawiści to każde przestępstwo, które jest wymierzone w ludzi i ich mienie ze względu na ich cechy charakterystyczne, takie jak rasa, narodowość, religia, płeć, orientacja seksualna czy niepełnosprawność. W polskim porządku prawnym takie czyny są spenalizowane m.in. w przepisach dotyczących przemocy i groźby bezprawnej, propagowania faszyzmu i totalitaryzmu czy znieważenia grupy lub osoby. Nienawiść nie może być usprawiedliwiona żadnym powodem. Najczęściej leży za nią brak rzetelnej wiedzy, poczucie niskiej wartości czy stereotypy dotyczące innych osób. Nietolerancję często wywołuje także strach przed innością oraz lęk i poczucie zagrożenia ze strony "obcych". Przemoc w sieci, udostępnianie treści szyderczych i poniżających inne osoby przyczynia się do eskalacji nienawiści i braku tolerancji.

Apel

Drodzy rodzice, pamiętajcie, że do was należy główna rola w kształtowaniu postaw waszych dzieci. Uczcie ich tolerancji i zrozumienia, ucząc jednocześnie zrozumienia różnorodności. Ignorowanie lub akceptowanie mowy nienawiści tylko pogłębia problem. Dzień tolerancji to okazja, aby przypomnieć sobie o tych wartościach, ale nie zapominajmy o nich także w pozostałe dni. Tolerancja wobec innych sprawia, że świat staje się barwny i ciekawy. Dlatego warto nauczyć się szanować, akceptować i rozumieć innych ludzi. Niech Dzień Tolerancji będzie przypomnieniem, że każdy z nas może wnieść swoją cegiełkę do budowania lepszego i bardziej zrozumiałego społeczeństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama