Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:43
Reklama
Reklama

Tak szkolny hejt powstaje w internecie. Czarny obraz polskiej szkoły

Szkolny hejt to już uczniowska codzienność. Coraz więcej dzieci musi sobie jakoś radzić nie tylko z fizyczną, ale i słowną agresją swoich rówieśników.
Tak szkolny hejt powstaje w internecie. Czarny obraz polskiej szkoły
Młodzież hejtuje,ale też przeżywa negatywne komentarze np. na temat swojego wyglądu.

Autor: Canva

Szkoły na różne sposoby próbują przeciwdziałać agresji fizycznej i słownej. Tyle że miejscem, w którym kwitnie hejt, jest niestety poza ich zasięgiem. To internet. Bo to tam właśnie powstają różne grupy, które tworzą i kolportują – często obrzydliwe i groźne – fałszywki o swoich koleżankach i kolegach. To stamtąd hejt wylewa się hektolitrami.

Czarny obraz polskiej szkoły 

Zebrane przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę dane dobrze pokazują, jak w ostatnich latach przemoc rówieśnicza dramatycznie wzrosła. Szczególnie przemoc psychiczna – w ciągu ostatniej dekady z 28 do 43 proc. Przeniesienie szkolnych konfliktów do przestrzeni internetowej eskaluje agresję. 

Pomimo że rodzice i nauczyciele są świadomi problemu, ich działania często okazują się nieskuteczne. Dlatego konieczna jest współpraca obu tych grup oraz uczniów w celu zbudowania wzajemnego zaufania i zgłaszania oraz napiętnowania przypadków hejtu. 

Ocena z zachowania w dół

Szkoły starają się monitorować media społecznościowe. To jednak często nie wystarcza, żeby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Potrzebne są zmasowane działania edukacyjne i profilaktyczne prowadzone przez specjalistów. 

Uczniowie muszą zdawać sobie sprawę, że ich zachowanie w internecie, w tym używanie obraźliwego języka i postępowanie sprzeczne ze statutem szkoły, może wpłynąć na ich ocenę z zachowania. 

Co więcej – hejterskie komentarze mogą zostać uznane za przejaw demoralizacji. A wtedy wobec hejtera można zastosować środki wychowawczo-poprawcze albo lecznicze. Należą do nich m.in. obserwacja medyczna, nadzór kuratora albo umieszczenie w zakładzie poprawczym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Powodzenia 01.04.2024 21:05
Trzeba dzieciom więcej smartfonów kupować i dawać wolną rękę, bo przecież internet je lepiej wychowa niż rodzice...

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama