Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:39
Reklama
Reklama

Chwalą się Bogusławem X zwanym Wielkim

Są regiony w Polsce, które mają swoją osobliwą historię. Od czasu do czasu można poznać ją lepiej. Ten transgraniczny projekt ma na celu popularyzację wiedzy na temat Pomorza Zachodniego oraz historii panowania Bogusława X. Jest to doskonała okazja do zgłębienia tych tematów i zrozumienia miejscowych relacji historycznych oraz kulturowych.
Chwalą się Bogusławem X zwanym Wielkim
Fundacja prezentuje Bogusława X i jego żonę Annę Jagiellonkę, córkę polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka.

Autor: gryfici.fundacjabielik.pl

Bogusław X był księciem Pomorza Zachodniego w latach 1478-1523. Znany jest głównie jako jeden z najważniejszych władców Pomorza Zachodniego w późnym średniowieczu. Z kolei miasto Toruń to historyczna miejscowość w Polsce, położona nad rzeką Wisłą. Toruń był jednym z najważniejszych miast hanzeatyckich i jest znany z bogatego dziedzictwa kulturalnego oraz zabytków, takich jak zamek krzyżacki i zabytkowa starówka. Ma to związek z Bogusławem X, ponieważ w tamtych czasach Pomorze Zachodnie było częścią obszaru wpływów hanzeatyckich, a Toruń było ważnym ośrodkiem handlowym.

Bogusław X Wielki jest jednym z najważniejszych przedstawicieli Pomorza Zachodniego. W II połowie XV wieku zjednoczył księstwo pomorskie, które wcześniej podlegało rozbiciu dzielnicowemu. Mimo rywalizacji z elektorami brandenburskimi o panowanie nad ujściem Odry do Bałtyku, udało mu się utrzymać władzę w tym regionie. Ponadto, zmienił status państwa z lennika elektorskiego na bezpośredniego lennika cesarskiego. Małżeństwo z królewną polską Anną, córką Kazimierza Jagiellończyka, zapewniło kontynuację panowania dynastii książąt pomorskich przez kolejne 150 lat, aż do połowy XVII wieku. To małżeństwo również przyczyniło się do wzmacniania kontaktów między Polską a Pomorzem.

Pod panowaniem Bogusława X nastąpiły ważne zmiany ustrojowe na Pomorzu, które stało się wczesnonowożytną monarchią stanową. Podobnie jak w Polsce, rozpoczął się proces rozwoju gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej oraz dominacji stanu szlacheckiego w państwie.

W 2023 roku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest poświęcony właśnie temu władcy, który jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pomorskiej dynastii książęcej. Ten rok, nazwany Rokiem Bogusława X Wielkiego, ma na celu wzmocnienie świadomości wspólnej kultury i historii. W związku z tym, Zamek we współpracy z Komisją Historyczną dla Pomorza, Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowym w Szczecinie, organizuje międzynarodową konferencję naukową „Bogusław X, życie i działalność renesansowego księcia na Pomorzu i w Europie”, która odbędzie się w dniach 23-25 listopada.

Konferencja jest rezultatem projektu o tym samym tytule, który jest finansowany w ramach programu współpracy Interreg VIa Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat badań dotyczących Pomorza Zachodniego w okresie panowania Bogusława X oraz kontekstów historycznych, miejsca tego regionu w średniowiecznym i wczesnonowożytnym świecie, powiązań z innymi państwami oraz stanu wewnętrznego monarchii pomorskiej.

Podczas trzydniowej konferencji wygłoszone zostaną referaty ukazujące działalność księcia i jego państwa nie tylko w kontekście spraw wewnętrznych, ale również polityki zagranicznej, kontaktów z innymi państwami i polityki dynastycznej. Do udziału zostali zaproszeni wybitni badacze z Polski i Niemiec, a referaty będą wygłaszane w języku polskim i niemieckim, z tłumaczeniem symultanicznym dla słuchaczy konferencji.

Projekt ten jest również okazją do dyskusji na temat wspólnego dziedzictwa historycznego oraz dalszej współpracy w zakresie badań naukowych. Wprowadza on również politykę horyzontalną, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji, historii i dziedzictwa kulturowego. 

Konferencja popularno-naukowa odbędzie się w dniach 23-25 listopada w szczecińskim Zamku

Konferencja ma być konfrontacją stanu badań na temat dziejów Pomorza Zachodniego w okresie panowania wybitnego Gryfity z udziałem badaczy z Polski i Niemiec. W 2023 r. - roku Bogusława X Wielkiego Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wraz z partnerami realizuje transgraniczny projekt, którego zwieńczeniem będzie konferencja naukowa dla jego uczestników.

Program konferencji:  

23 listopada 2023

Bogusław X - perspektywy badań naukowych.

Od brandenburskiego wasala do cesarskiego księcia. Bogusław X w otoczeniu swoich sąsiadów.

24 listopada 2023

Książę Bogusław X i dynastia Gryfitów.

25 listopada 2023

Działalność Bogusława X na Pomorzu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

turystka 24.11.2023 11:05
Byłam na zamku Gryfitów w Darłowie.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama