Korowód Grup Zapustnych 2025 odbył się we Włocławku i była to okazja do zaprezentowania oryginalnych strojów, ale i charakterystycznych rytuałów. Pochód był niezwykle barwny. Tradycyjnie w pochodzie pojawiły się maszkary zwierzęce: koza, bocian, niedźwiedź i koń, symbolizujące cykl życia, zmianę pór roku i nadzieję na urodzajny rok, ale także przegonić zimę i przywitać wiosnę.
Korowód Grup Zapustnych to głęboko zakorzeniona w kulturze Kujaw, tradycja, która sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Zwyczaje kontynuowane są też na Ziemi Dobrzyńskiej. Korowód too widowisko, bogate w dynamiczne tańce, huczne dźwięki dzwonków i bębnów, miało nie tylko zapewnić urodzaj i pomyślność na nadchodzący rok.
Grupy zapustne, składające się z mieszkańców wsi, w barwnych strojach i maskach, kroczyły ulicami, śpiewały pieśni ludowe, tańczyły i grały na tradycyjnych instrumentach muzycznych. Całe wydarzenie było niezwykłą okazją do wspólnego świętowania i integracji społeczności, a zarazem miało ważne znaczenie kulturowe i religijne.
Korowód Grup Zapustnych przypomina nam o naszych korzeniach, o tradycjach i wierzeniach naszych przodków. To piękne i pełne symboliki widowisko, które nie tylko bawi, ale także uczy i inspiruje do zachowania i docenienia dziedzictwa kulturowego regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Korowód rozpoczął się w niedzielę przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego, aby później przejść ulicami Włocławka na plac Fajansu Włocławskiego. Zabezpieczeniem przemarszu zajmowała sie policja.
Napisz komentarz
Komentarze