Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 09:03
Reklama
Reklama

Osoby wykształcone częściej ulegają oszustom. Kujawiacy nieźle się bronią

Poświąteczne wyprzedaże to nie tylko okazja na tańsze zakupy. To także okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Ofiary tracą duże pieniądze.
Osoby wykształcone częściej ulegają oszustom. Kujawiacy nieźle się bronią
Nie wiemy kto jest po drugiej stronie ekranu.

Autor: Canva

Jak wynika z danych CERT Polska, aż 1/3 zgłoszonych incydentów dotyczących wyłudzeń przypada właśnie na okres przedświątecznych i poświątecznych zakupów. W 2023 roku ta instytucja zarejestrowała 80 tys. takich przypadków, w 2024 taką liczbę osiągnięto już we wrześniu. 

Tylko 11 proc. ofiar zgłasza oszustwa na policję lub do CERT Polska, dlatego rzeczywista skala problemu jest znacznie większa.

Młodzi i wykształceni to główne ofiary cyberprzestępców

Wbrew powszechnej opinii to wcale nie seniorzy są najczęstszymi ofiarami oszustów internetowych. Według badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów najczęściej oszukiwane są osoby młode oraz posiadające wyższe wykształcenie. 

Aż 38 proc. absolwentów szkół wyższych ocenia swoją wiedzę o bezpieczeństwie danych jako wysoką lub bardzo wysoką, jednak to wśród nich najczęściej dochodzi do wyłudzeń – 13,8 proc. padło ofiarą przestępców. Tymczasem w grupie osób z wykształceniem zawodowym było to 7,8 proc. 

Nawet osoby na bardzo wysokich stanowiskach, jak posłowie czy senatorowie, tracą ogromne sumy w wyniku oszustw metodą „na policjanta”.

Szczególnie zagrożeni oszustwami

Lokalizacja ma duży wpływ na skalę oszustw. Największy odsetek poszkodowanych zgłoszono w Małopolsce – 15,6 proc. mieszkańców przyznało, że padło ofiarą wyłudzenia danych. Na kolejnych miejscach znajdują się województwa lubuskie (15,2 proc.), wielkopolskie (15 proc.) i pomorskie (14,8 proc.). 

Najmniej oszustw odnotowano na Kujawach – tam tylko 7,3 proc. mieszkańców zgłosiło kradzież danych. Relatywnie niska liczba przypadków dotyczyła także Opolszczyzny (8,3 proc.), Górnego Śląska (8,9 proc.) oraz Podkarpacia (9,7 proc.).

Nie daj się nabrać

Zniżki i promocje często sprawiają, że klienci tracą czujność, co skrzętnie wykorzystują cyberprzestępcy. Fałszywe strony internetowe, sms-y o konieczności dopłaty do paczki, a także telefony od rzekomych bankowców czy policjantów to najczęstsze metody wyłudzania danych i pieniędzy. 

Żeby nie dać się nabrać, warto dokładnie weryfikować adresy stron internetowych, nie klikać w podejrzane linki oraz ignorować wiadomości i telefony nakłaniające do szybkiego działania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kujawiok Andrzej 23.02.2025 13:23
Kujawioki to mundre chłopoki.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama