Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 07:50
Reklama
Reklama

Kiedy kończy się tegoroczny karnawał? Dlaczego tak późno zaczyna się post?

Dobra wiadomość jest taka: w tym roku amatorzy karnawałowych szaleństw mają na nie sporo czasu. Bo karnawał 2025 kończy się wyjątkowo późno. Co powoduje, że za postem jeszcze poczekamy?
Kiedy kończy się tegoroczny karnawał?  Dlaczego tak późno zaczyna się post?
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, czas najhuczniejszych zabaw

Autor: Canva

Rzut oka na kalendarz. Karnawał zaczął się 6 stycznia. W tym roku tłusty czwartek wypada dopiero 27 lutego. Ostatki we wtorek 4 marca. Dzień później – 5 marca – obchodzimy Środę Popielcową, która jest początkiem Wielkiego Postu. 

Wielkanoc wypada w tym roku w niedzielę 20 kwietnia i w poniedziałek 21 kwietnia. 

Tłusty czwartek

A zatem fani pączków, faworków i innych tego typu przysmaków, które serwuje się w tłusty czwartek, w tym roku muszą jeszcze poczekać na tę przyjemność. Bo wypada on 27 lutego.

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. Znany jest także – przypomina Wikipedia – jako zapusty, mięsopust, karnawał. 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją w Polsce i w katolickiej części Niemiec w tym dniu dozwolone jest objadanie się. 

Skoro to ostatni tydzień karnawału, to zapewne najhuczniejsze zabawy odbędą się w sobotę – już w pierwszy weekend marca. Bo ostatki wypadają we wtorek, a więc w środku tygodnia

Ostatki

Kończą karnawał. W tym roku wpadają 4 marca. To czas, kiedy kończą się huczne zabawy, a rozpoczyna post, który potrwa 40 dni. Aż do Wielkanocy. 

Wielkanoc 2025

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie, jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku obchodzimy je 20 kwietnia (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek), prawie trzy tygodnie później niż przed rokiem. 

Do świąt pozostały więc jeszcze grubo ponad 2 miesiące. 

Dlaczego tak późno?

Dlatego, że Wielkanoc – jak wyjaśnia cleveland.com – jest świętem ruchomym, związanym z równonocą wiosenną i cyklem księżycowym. Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po Księżycu Paschalnym – pierwszą pełnię księżyca po równonocy.

Według kalendarza gregoriańskiego, którego używa większość zachodnich chrześcijan, w tym roku pełnia księżyca nastąpi 12 kwietnia o godz. 20.22 czasu wschodniego.

Niedziela Palmowa wypadnie 13 kwietnia, a Wielkanoc tydzień później.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama