Jeszcze kilka lat temu było to powszechne. Małe, średnie, duże i wielkie miasta brały sobie za punkt honoru zorganizowanie plenerowych pożegnań starego roku. Zapraszały mieszkańców na place czy skwery, aby wspólnie bawić się w sylwestra.
Potem jednak przyszła pandemia koronawirusa i takie imprezy zostały zakazane. Kiedy obostrzenia zniknęły, w wielu miastach sylwestry już nie wróciły. Władze zobaczyły, że można bez tego żyć i doszły do wniosku, że organizacja imprezy, rozstawienie sceny, wynajęcie ochrony i zapłacenie artystom to potężne koszty, których można uniknąć.
Na Sylwestrowej Mocy Przebojów 2024 w Toruniu będzie mogło się bawić ok. 10 tys. osób. Program na żywo obejrzymy we wtorek 31 grudnia od godz. 20:00 w Polsacie.
Sylwester przed telewizorem
Nadal jednak takie imprezy się odbywają. Najgłośniejsze to sylwestry telewizyjne. W tym roku TVP2 będzie nadawała z Chorzowa, Polsat z Torunia, a TV Republika z Chełma. Imprezy nie robi za to TVN. Stacja wyemituje za to koncert 29 grudnia.
Są jednak miasta, do których nie przyjadą ekipy telewizyjne, a i tak zapraszają mieszkańców na wspólne świętowanie. To np. Zakopane, w którym za rządów PiS TVP była tam co roku. W tym roku transmisji nie będzie, ale plenerowa zabawa się odbędzie.
Świętować natomiast nie będzie Warszawa. „Po raz ostatni Warszawa zorganizowała miejskiego sylwestra w 2019 roku. Wówczas mieszkańcy mogli się bawić na Placu Bankowym. Pod sceną, na której zagrały gwiazdy polskiej muzyki, zebrało się kilkadziesiąt tysięcy osób, które wspólnie przywitały Nowy Rok. Później organizacji miejskich imprez zaprzestano.
Rok 2020 i 2021 przyniosły nam pandemię koronawirusa. W roku 2022 doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co zapoczątkowało gospodarczy kryzys i konieczność oglądania każdej złotówki. Zresztą między innymi w 2022 roku warszawski ratusz oficjalnie poinformował, że powodem braku miejskiej imprezy jest brak pieniędzy na rozrywkę, bo są inne, ważniejsze wydatki” – przypomina Radio Kolor.
Gdzie można jeszcze się bawić?
Gdzie zatem można pójść na miejską imprezę? Np. w Gdańsku, gdzie odbędą się aż dwie takie atrakcje – w Jarze Wilanowskim i na molo w dzielnicy Brzeźno.
Z kolei w Poznaniu sylwester miejski odbędzie się na Placu Powszechnej Wystawy Krajowej na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Bawić się będzie można także w Zielonej Górze. „Na Miejskiego Sylwestra wybierzemy się na pl. Teatralny, wstęp wolny. Bawimy się od 22 do 2 w nocy. Wydarzenie jest zaplanowane na 1500 osób. Będzie miało charakter imprezy masowej, wstęp z alkoholem do głównej strefy pod sceną będzie zakazany. Teren imprezy będzie ogrodzony, a o bezpieczeństwo sylwestrowych gości zadba profesjonalna agencja ochrony” – zachęca miejscowy ośrodek kultury.
Będą świętowały także Kołobrzeg, Zamość, Otwock, Mielno, Suwałki...
Jednak wyraźnie widać, że ta moda przemija i np. Kraków wzorem stolicy nie ma zamiaru bawić się plenerowo. A Toruń wręcz przeciwnie.
Plan imprezy plenerowej w Toruniu
Na widzów Polsatu i publiczność zgromadzoną na Rynku Staromiejskim czeka noc pełna atrakcji.
17:30 - otwarcie bram na teren imprezy masowej, wygrodzony płotkami zaporowymi, który obejmuje: Rynek Staromiejski, ul. Chełmińską (na odcinku od ul. Szewskiej do ul. Fosa Staromiejska), ul. Żeglarską (na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Św. Jana), ul. Różaną (na odcinku od Rynku Staromiejskiego do ul. Piekary).
20:00 - początek koncertu transmitowanego w telewizji.
ok. 00:30 - zakończenie koncertu.
Na Sylwestrową Moc Przebojów zapraszają Telewizja Polsat oraz gospodarze wydarzenia marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Napisz komentarz
Komentarze