Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 13:41
Reklama
Reklama

Wyprzedaży nie będzie, ale te kosmetyki wkrótce znikną

Unia Europejska wzięła się za kosmetyki. Ze sklepów będzie musiała zniknąć ich spora ilość. Zmiany weszły w życie w poniedziałek 16 października.
Wyprzedaży nie będzie, ale te kosmetyki wkrótce znikną
Zmiany są związane z dbałością o ochronę środowiska naturalnego.

Autor: iStock

Od razu uspokajamy: to nie będzie wielkie czyszczenie sklepów. Kosmetyki, które już zostały wyprodukowane i trafiły n sklepową półkę, nie zostaną wyrzucone do kosza. Ale po wykorzystaniu zapasów nowe już się nie będą pojawiały. 

Zmiany zaczęły się już 16 października.

Mikroplastik

Ta operacja jest podyktowana dbałością o środowisko naturalne. Chodzi o mikoplastik i jego przenikanie do gleby i wody, przez co dostaje się do organizmów. Zarówno zwierzęcych, jak i ludzkich.

„Nowe przepisy przyjęte przez KE zakażą sprzedaży produktów, do których składów producent dorzucił mikroplastik. W nowych regulacjach sprecyzowano, czym jest mikroplastik. Wg nich mikroplastiki to polimery syntetyczne o długość poniżej 5 mm. Związki te są organiczne, nie rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle odporne na degradację – zalegają więc w środowisku przez długi czas” – przypomina Interia.

Najpierw w życie wchodzi zakaz stosowania brokatu, a potem zostanie rozszerzony o używanie mikrogranulek złuszczających. Kolejny krok to zakazanie stosowania takich rozwiązań w:

  • detergentach,
  • płynach do płukania tkanin,
  • nawozach i środkach ochrony roślin,
  • zabawkach,
  • lekach i suplementach.

Terminy

Producenci dostali czas na przygotowanie się do zmian. I tak:

- 16 października wchodzą w życie przepisy ograniczające użycie mikrokulek z mikroplastiku. 

- Jesienią 2027 roku będzie to dotyczyło także produktów kosmetycznych do spłukiwania, takich jak szampony czy żele pod prysznic. 

- W 2028 r., zakaz obejmie detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące, w tym woski, pasty i odświeżacze powietrza. Na liście znajdą się także pasty do zębów.

- W 2029 r. mikroplastiku nie będzie można stosować w kosmetykach pozostających na skórze lub włosach. Chodzi o kremy czy żele do włosów. Tak samo będzie w przypadku substancji zapachowych w kapsułkach.

- W 2035 r. zakaz obejmie pomadki, lakiery do paznokci i produkty do makijażu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
igor 18.10.2023 14:15
Nawet nie wiedziałem że w kosmetykach jest plasitk!

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama