Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:55
Reklama dotacje rpo
Reklama

Piesza na skrzyżowaniu. Winny potrąceniu kierowca - tłumaczymy krok po kroku [FILM]

Doszło do kolizji z udziałem pieszej i samochodu osobowego. Piesza po skosie przechodziła przez skrzyżowanie. Policjanci nie pozostawili złudzeń - kierowca opla nie ustąpił pierwszeństwa.
Piesza na skrzyżowaniu. Winny potrąceniu kierowca - tłumaczymy krok po kroku [FILM]

Autor: kadr

Źródło: Policja

Najpierw obejrzyjmy krótki filmik policji. Na zabezpieczonym nagraniu widać, że w momencie zdarzenia kobieta znajdowała się już na jezdni...

Artykuł 13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wskazuje, że piesza miała prawo przejść przez jezdnię w miejscu, w którym doszło do zdarzenia. Powyższą sytuację opisuje ust. 2: „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.”

Należy pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię w tym miejscu jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków, które zapisane są w ust. 3: „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruch lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni lub rowerów.”

Według policjantów wchodząc na nią nie stworzyła zagrożenia bezpieczeństwa ani nie utrudniła ruchu pojazdów.

W Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zapisane są również przepisy, które wskazują, że w powyższej sytuacji na kierującym ciążył obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszej. Opisuje to art. 26 ust. 2: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.”

Wymienione wyżej przepisy wskazują, że w omawianym przypadku sprawcą zdarzenia był kierujący osobowym oplem, w związku z czym został on ukarany mandatem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

blik 22.11.2024 22:31
Na moje oko ona łaziła po skrzyżowaniu więc to jej wina. Powinien zaskarżyć mandat.

Bryczy 22.11.2024 22:07
To można sobie tak chodzić po krzyżówce? A to zagadka.

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama