Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 01:20
Reklama
Reklama

Najstarsze cmentarze w Polsce. Powstały już 3 wieki temu

Najstarszy cmentarz znajduje się w Płocku. Powstał w 1780 r. jeszcze poza granicami miasta. Ale najstarszy funkcjonujący – w Ostrowie Wielkopolskim.
Najstarsze cmentarze w Polsce. Powstały już 3 wieki temu
Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od 1782 roku

Autor: crkzir.com.pl

Cmentarz w Płocku zajmuje około 3 ha. Funkcjonował aż do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 r. liczba pochówków została ograniczona. Z czasem cmentarz zamknięto, a część nagrobków zniszczył czas.

Na początku XIX w. na cmentarzu powstała drewniana kaplica. Ufundował ją Jan Antoni Zdziennicki, kanonik katedry płockiej. Obecnie jej już nie ma, ale uwagę zwraca zbiorowa mogiła bohaterów powstania styczniowego z 1863 roku.

Najstarszy działający cmentarz kilka racy miał być zlikwidowany. Jest

Jeżeli jednak ktoś zapyta o najstarszą, ale jeszcze funkcjonującą nekropolię, to można wskazać stary cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim. Powstał w 1782 r. 

„Cmentarz kilkakrotnie narażony był na likwidację, m.in. w 1820 r. przez władze pruskie, w czasie II wojny światowej. Także po wojnie z powodu przebudowy układu komunikacyjnego. Wydano wtedy (1962 r.), zgodę na likwidację nekropolii – doszło do dewastacji kapliczek, niszczenia metalowych krat i łańcuchów oraz kradzieży nagrobnych płyt. 

Dopiero po 1982 roku cofnięto to zezwolenie i rozpoczęto renowację zabytków” – czytamy na stronie internetowej CRK Zieleń i Rekreacja w Ostrowie, zarządcy cmentarza.

Najstarszy z zachowanych tu nagrobków pochodzi z 1842 r. Kilka razy w przeszłości próbowano go zlikwidować. Ostatnie takie działania miały miejsce w 1962 roku. Nigdy jednak to się nie udało, a nekropolia – oprócz walorów historycznych – ma także artystyczne. 

Można na niej znaleźć nagrobki klasyczne, neoromantyczne, secesyjne, a nawet kubiczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wg. św. Mateusza 02.11.2024 17:06
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

przewodnik 01.11.2024 14:01
Cmentarz św. Jerzego przy Konstantego Ildenlfonsa Gałczyńskiego 41 to najstarszy cmentarz w naszym mieście.

wielo 01.11.2024 10:59
Są cmentarze z patyną.

ano 01.11.2024 11:59
I takie najpiekniejsze.

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama