Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:49
Reklama
Reklama

Toruń miejscami tonie w smogu. To, że są gorsi nie cieszy

Kilka ostatnich wieczorów i poranków była mgła. I do tego dym z pieców., to przepis na tworzenie się smogu. Są miejsca w Toruniu gdzie smog zwyczajnie dusi.
Toruń miejscami tonie w smogu. To, że są gorsi nie cieszy
Najgorzej jak dym miesza się z para wodną i otula miasto.

Autor: Canva

Nie wiem czy może cieszyć fakt, że są miejsca gdzie jest gorzej. A najgorzej wypada Nowa Ruda. To ta miejscowość jest smogowym mistrzem Polski.

Raport na ten temat już po raz dziewiąty przedstawił Polski Alarm Smogowy. Policzył i podsumował rok 2023. I nie jest to pozytywne zestawienie.

Jest źle, a będzie gorzej, bo Unia zaostrza normy jakości powietrza

– Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony „kopciuchów”. Cieszmy się więc, że smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko – podsumowuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

A sama organizacja zaznacza, że Polskę czekają kolejne wyzwania, bo kilka dni temu Rada Europy przyjęła bardziej wymagające normy jakości powietrza. Zaczną obowiązywać w 2030 roku. 

„Nowej normy dla rocznego stężenia PM10 nie spełnia 130 stacji na 252 mierzących to zanieczyszczenie. W przypadku nowej normy dla rocznego stężenia PM2,5 na 136 stacji spełnia ją jedynie 6” – czytamy.

Rekordowa Ruda. W tym ponurym rankingu nie jest osamotniona

Tymczasem z najnowszego zestawienia wynika, że w 2023 roku najgorsze powietrze miały: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ. Ta pierwsza miejscowość z Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce pod kątem liczby dni smogowych oraz średniorocznego stężenia pyłu PM10. 

Z kolei najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszące 600 proc. normy odnotowano w Suchej Beskidzkiej (małopolskie).

PAS podsumowuje: „Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: 

  • łódzkim, 
  • śląskim,
  • małopolskim. 

Najniższe stężenia BAP odnotowano w województwach:

  •  lubuskim, 
  • lubelskim, 
  • mazowieckim, 
  • zachodniopomorskim
  • podlaskim”.

Na szczęście dzieją się też rzeczy na plus

Trzeba też przyznać, że w Polsce zachodzą pozytywne zmiany. W ubiegłym roku nie było przypadków przekroczenia dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10, a tylko trzy miejscowości (Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ) zaliczyły więcej niże 35 dni smogowych w ciągu roku.

„Niestety stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W 11 miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie” – podaje Alarm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uwaga 05.11.2024 19:16
Wraca niebezpieczne zjawisko. Rządowi specjaliści ostrzegają przed smogiem w części województwa kujawsko-pomorskiego. Mieszkańcom powiatu grudziądzkiego może dać się we znaki smog - w powietrzu może wystąpić duże stężenie pyłu zawieszonego PM10. Na terenach objętych alertem warto rozważyć zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz.

amen 27.10.2024 13:19
Wiara uzdrawia

komunar 27.10.2024 09:52
Mgłę musi rozwiać wiatr, a jego brak.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama