„Niezwykle miło mi przekazać, że fizyk dr hab. Michał Parniak wraz z zespołem stworzył do dziś nie pokonaną przez żaden ośrodek akademicki na Ziemi, najszybszą pamięć kwantową znaną ludzkości!” – czytamy w poście Macieja Kaweckiego na X.
Pamięć trzy razy szybsza od chińskiej
Michał Parniak, gdy zabierał się za te badania, miał nieco ponad 20 lat. Był 2016 rok i młody fizyk robił doktorat. Razem z zespołem rozpoczął prace nad pamięcią kwantową.
W tym samym czasie tym samym zajmowali się Chińczycy. Oni jednak na badania nad podobną technologią dysponowali olbrzymimi pieniędzmi.
Polski zespół opublikował wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie „Nature Communications”. I wtedy okazało się, że – jak podaje national-geographic.pl – stworzona przez Polaków pamięć kwantowa jest trzy razy szybsza od chińskiej i została najszybszą na świecie.
Przez ostatnie osiem lat Michał Parniak razem ze swoim zespołem rozwijał pamięć kwantową. Efekty tej pracy – jak podkreśla Maciej Kawecki – nadal przewyższają osiągnięcia innych naukowców.
Co to jest?
Oddajmy głos Maciejowi Kaweckiemu.
„Mówiąc najprościej – czytamy na X – przygotowano chmurę atomów w próżni, które absorbują światło, a więc fotony. Pamięć jest w stanie zapamiętać oraz przetworzyć rekordową ilość fotonów.
Stworzono więc swego rodzaju procesor kwantowy, który jest przydatny chociażby w komunikacji kwantowej. Do dziś żaden ośrodek naukowy na świecie nie pokonał rekordu Polaków” – podkreśla autor wpisu.
I dodaje: „Swoim rozwiązaniem dowiedli również, że chmura zimnych atomów może, w bardzo wydajny sposób przechowywać i przetwarzać informacje ze światła”.
Bezpieczne przesyłanie danych
To przełomowe rozwiązanie jest przydatne w dziedzinie komunikacji kwantowej. A to przyszłość, jeśli chodzi o bezpieczne przesyłanie danych.
– Myślę, że nieunikniony (…) jest internet używający urządzeń w pełni optycznych i optymalnych kwantowo, który przez to będzie dużo szybszy i również będzie zużywał mniej energii – national-geographic.pl. cytuje opinię Michała Parniaka z 2022 r
– Mam nadzieję, że zobaczymy też niezwykle łatwe konwersje między różnymi falami (optycznymi, radiowymi), co da nam jeszcze większą wszechobecność internetu – podkreśla młody fizyk. – Technologie kwantowe pozwolą nam też uzyskać bezpieczeństwo tam, gdzie tego najbardziej potrzebujmy.
Technologia opracowana przez polski zespół może być też stosowana w astrofizyce.
Dr hab. Michał Parniak
Jest kierownikiem grupy w Centrum Kwantowych Technologii Optycznych QOT i adiunktem w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki.
Napisz komentarz
Komentarze