Już po raz ósmy opublikowano Ranking miast przyjaznych kierowcom, przygotowany za sprawą współpracy portalu Oponeo.pl i aplikacji Yanosik. Badanie, które dotyczy największych polskich miast, koncentruje się na aspektach istotnych dla osób zmotoryzowanych. W grupie dziesięciu miast poniżej 300 tys. mieszkańców Toruń zajął wysoką, czwartą pozycję, utrzymując zeszłoroczną lokatę.
Kryteria oceny
Jak co roku, w badaniu wzięto pod uwagę różne czynniki, które mają wpływ na komfort jazdy i codzienne życie kierowców. Miasta zostały podzielone na dwie grupy – powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. Zbierając dane w ośmiu kategoriach, porównano średnie prędkości jazdy, funkcjonowanie stref płatnego parkowania, liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz dostępność carsharingu. Istotnymi kryteriami były także koszty utrzymania auta, takie jak średnie ceny paliw oraz usług związanych z wymianą opon. Ponadto, analizowano oferty ubezpieczeń OC, aby zidentyfikować te najbardziej korzystne dla kierowców.
System punktowy, uwzględniający liczbę mieszkańców oraz wielkość miast, zapewnił obiektywną i sprawiedliwą ocenę, umożliwiając wyłonienie tych miejscowości, które wypadają najlepiej na tle konkurencji.
Toruń w czołówce
Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców pojawił się wyraźny lider – Sosnowiec, który uzyskał maksimum punktów w aż trzech kategoriach. Na drugim miejscu znalazły się Gliwice, a trzecie miejsce zajęła Częstochowa. Toruń, obok Radomia, broni zeszłorocznej lokaty, utrzymując wysoką, czwartą pozycję. Stabilność rankingu Torunia jest efektem wprowadzonych na przestrzeni ostatniego roku zmian, takich jak uruchomienie stref Park & Ride, które przyczyniły się do poprawy punktacji w rankingu. Ruch w mieście jest stosunkowo płynny, a liczba kolizji nie stanowi poważnego problemu.
Mimo pozytywnych aspektów, Toruń nie zdobył podium przede wszystkim z powodu wysokich kosztów utrzymania auta, takich jak ceny paliw czy opłaty za wymianę opon. Niemniej jednak mieszkańcy Torunia mogą liczyć na konkurencyjne oferty ubezpieczenia.
Metropolie nie zaskakują
W grupie największych polskich miast (powyżej 300 tys. mieszkańców) zmiany na podium były minimalne w porównaniu do ubiegłego roku. Gdańsk, lider rankingu od trzech lat, utrzymał pierwszą pozycję, dzięki dobrej ocenie we wszystkich analizowanych kategoriach. Na kolejnych pozycjach plasują się Bydgoszcz i Kraków, które również zdobyły pozytywne oceny.
Warto zauważyć, że w zestawieniu nie ma pozycji ex aequo, co sprawia, że klasyfikacja jest bardziej wyraźna niż rok temu. Szczecin znalazł się tuż za podium, co zadecydował jeden punkt, a Warszawa zajmuje miejsce w środku stawki. Łódź i Lublin zanotowały awans na 6. i 7. miejsce, natomiast Poznań oraz Wrocław zajmują ostatnie lokaty, co potwierdza ich niedostateczną konkurencyjność.
Podsumowanie
Ranking miast przyjaznych kierowcom 2023 dostarcza wielu cennych informacji dla wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców Polski. Toruń, ze swoją czwartą pozycją wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców, pokazuje, że efektywne zmiany w infrastrukturze oraz wysoka jakość życia kierowców mogą iść w parze. W nadchodzących latach, dalsze działania na rzecz poprawy warunków dla kierowców mogą przyczynić się do wzniesienia Torunia na jeszcze wyższe lokaty w przyszłych edycjach rankingu.
Szczegóły na stronie:
Napisz komentarz
Komentarze