Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 07:00
Reklama
Reklama

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Wisły - święto rzeki, kultury i tradycji

Festiwal Wisły to nie tylko celebracja rzeki, ale i świadectwo historii naszego miasta jako istotnego ośrodka handlowego. W Toruniu odbędzie się 14-15 sierpnia.
Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Wisły - święto rzeki, kultury i tradycji
-Tak jak co roku, mnóstwo bardzo interesujących jednostek i bardzo ciekawych łodzi tradycyjnych. Łodzi, które tutaj przez setki lat po Wiśle pływały, a dzisiaj pasjonaci, miłośnicy kultywują tą piękną tradycję. Będzie można na tych łodziach popływać. Przygotowaliśmy 2 tysiące biletów bezpłatnych dla publiczności - zaznacza dyrektor festiwalu, Marcin Karasiński.

Autor: raszu

Festiwal Wisły w Toruniu – Tradycja i Radość na Wodzie

Toruń, znany ze swojej bogatej historii i kultury, ponownie stanie się miejscem, gdzie rzeka Wisła zagości w sercach mieszkańców i turystów. W dniach 11-17 sierpnia 2024 roku odbędzie się 8. edycja Festiwalu Wisły – największego w Polsce zlotu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Zastępca prezydenta Torunia, Adam Szponka, jak i dyrektor festiwalu, Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, podkreślają znaczenie tego wydarzenia oraz zachęcają do udziału w nim.

Festiwal, który organizowany jest od 2017 roku, ma miejsce zawsze podczas „długiego weekendu sierpniowego”. W tym roku wydarzenie zagości nie tylko w Toruniu, ale również we Włocławku i Bydgoszczy, co podkreśla współpracę nadwiślańskich miejscowości, które dzielą się bogatą historią i tradycją związanymi z rzeką. Miasto Toruń od samego początku wspiera organizację festiwalu, a w 2024 roku dotacja wyniesie 180 tys. zł.

Festiwal jako Święto Rzeki

Festiwal Wisły to nie tylko zlot łodzi, ale prawdziwe święto związane z rzeką, jej tradycją i kulturą. Jak zauważa Adam Szponka, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, aby „zapoznać się z samą Wisłą”, wsiadając na tradycyjne jednostki, które przez wieki służyły do transportu i połowu ryb. Uczestnicy wydarzenia będą mogli doświadczyć na własnej skórze rejsów po Wiśle, które oferują zupełnie nową perspektywę na Toruń i jego zabytki.

Każdego roku Festiwal przyciąga setki pasjonatów tradycji flisackiej oraz turystów z całej Polski. W ubiegłym roku na imprezie bawiło się ponad 80 tysięcy ludzi. Przyciąga ich zróżnicowany program, który w 2024 roku obiecuje jeszcze więcej atrakcji niż w latach ubiegłych.

Bogaty Program

Na festiwalu można się spodziewać mnóstwa różnorodnych wydarzeń. W ramach parady tradycyjnych łodzi do Torunia przypłyną ekipy z całej Polski, prezentując wyjątkowe jednostki, takie jak szkuty, galary i baty. Marcin Karasiński zapowiedział, że organizatorzy przygotowali aż 2000 biletów bezpłatnych, które pozwolą na aktywny udział w festiwalu.

Program festiwalu to także rejsy tematyczne, w tym statek pieśniarzy i poetów oraz rejs związany z historią Hanzy, które mają na celu połączenie kultury z edukacją. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będą tradycje flisackie, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wydarzeniem szczególnym będzie inscenizacja frycowego, ceremonii inicjacji do zawodu flisaka, która odbędzie się 15 sierpnia.

Kultura i Spotkania Plenerowe

Festiwal Wisły to również doskonała okazja do spotkań z kulturą i społecznością lokalną. Oprócz rejsów i parad, organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń plenerowych, w tym koncerty. Powrotem festiwalu do Torunia będzie również wyścig pływaków, którzy zmierzą się z rzeką w bezpośredniej rywalizacji.

Jak podkreśla Marcin Karasiński, Festiwal Wisły to nie tylko celebracja rzeki, ale i świadectwo historii Torunia jako istotnego ośrodka handlowego. – To jest nasza najmocniejsza strona, dlatego przyjeżdżają tu turyści – zaznacza dyrektor festiwalu.

Festiwal Wisły 2024 zapowiada się jako niezapomniane wydarzenie, które łączy ludzi, historię i tradycję w jedną, piękną całość. Warto być częścią tego wyjątkowego święta, które na zawsze pozostaje w sercach zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających Toruń.

Szczegółowy program festiwalu:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jaka beka 06.08.2024 12:19
Festiwal rzeki heh, ciekawe czy flisacy też tak to nazywali

rzecznik rzek 06.08.2024 15:44
Bardzo dobra inicjatywa. We Wrocławiu czy w Szczecinie potrafią dbać o swoją Odrę.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama