Projekt ustawy został już zatwierdzony przez senacką Komisję Sprawiedliwości i niedługo trafi pod obrady senatorów. W ten sposób Włochy manifestują swój sprzeciw wobec nowych form wykorzystywania kobiet i dzieci.
Minister ds. rodziny Eugenia Roccella podkreśla, że Włochy chcą być w awangardzie prawa, a zakaz macierzyństwa zastępczego ma na celu chronić kobiety przed wykorzystaniem jako maszyny do reprodukcji oraz zapewnić dzieciom prawa do poznawania swojej tożsamości i rodziców. Projekt ustawy przewiduje surowe kary dla osób, które będą organizować lub reklamować macierzyństwo zastępcze, w tym także poza granicami Włoch.
Również rzecznik Organizacji na rzecz Życia i Rodziny (Pro Vita & Famiglia) Jacopo Coghe podkreśla, że włoski precedens może otworzyć drogę do wprowadzenia międzynarodowego moratorium na praktykę macierzyństwa zastępczego. Jest to zdecydowany krok otwarcia drogi do ochrony praw kobiet i dzieci.
Poparcie dla projektu ustawy ma także rządowa większość. Senator Antonio De Poli, przewodniczący Unii Centrum, argumentuje, że wartością, która należy do włoskiej historii i tożsamości politycznej, jest posiadanie rodziny składającej się z ojca i matki. Zakaz macierzyństwa zastępczego jest dla Włochów krokiem w kierunku wzmocnienia rodzinnych więzi i obrony praw dzieci. Jego wprowadzenie może okazać się kluczowym dla zmiany podejścia do tej praktyki także w innych krajach.
Napisz komentarz
Komentarze