– Młodzi nie są już tak bardzo przekonani do studiowania, jak ich rodzice. Zapewnienia, że wyższe wykształcenie da im dobrą pracę, już dawno nie są prawdziwe – ocenia dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.
Dlaczego tak się dzieje?
Z raportu BIG InfoMonitor „Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024” wynika, że po maturze studia wybiera 56 proc. absolwentów szkół średnich. Kilka lat temu było to 90-95 proc.
Dlaczego tak się dzieje? Waldemar Rogowski wskazuje jedną z ważniejszych przyczyn.
– Co piąty Polak z wyższym wykształceniem pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Coraz częściej widać też, że dobry rzemieślnik już na początku kariery może zarobić więcej niż absolwent szkoły wyższej, nawet pracujący w zawodzie – podkreśla.
Są też inne powody. Jak pokazuje raport, absolwenci wolą dziś znaleźć pracę, podróżować, założyć własną firmę albo wyjechać z Polski. To pomysły wielu maturzystów na najbliższe kilka lat.
Większość z nich już zarabiała
A jakie już mają za sobą doświadczenie zawodowe, jeśli w ogóle mają? Z raport BIG InfoMonitor wynika, że:
- 30 proc. maturzystów podczas nauki w szkole nigdzie nie pracowało, 19 proc. pracowało dorywczo po lekcjach,
- 16 proc. zarabiało (zarabia) pieniądze w internecie,
- 15 proc. pracowało w różnych miejscach i w weekendy,
- 15 proc. pracowało tylko w wakacje,
- 4 proc. uczestniczyło w płatnych stażach,
- 1 proc. prowadzi już własną firmę.
– Zetki już w szkole podstawowej podejmowały tematy związane z finansami osobistymi. Zresztą sami uważają edukację w tym obszarze od najmłodszych lat za ważną – podkreśla Waldemar Rogowski.
Napisz komentarz
Komentarze