Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 19:32
Reklama
Reklama

Survival dla chętnych, czyli jak przetrwać według WOT

Instruktorzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (14ZBOT) rozpoczęli serię szkoleń żołnierzy z pododdziałów specjalnych Wojska Polskiego.
Survival dla chętnych, czyli jak przetrwać według WOT
Instruktorzy z 14ZBOT szkolą żołnierzy z pododdziałów specjalnych Wojska Polskiego w ramach SERE.

Autor: st. kpr. Arkadiusz Sekuła GDD

S.E.R.E. albo po prostu SERE to anagram angielskich słów Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, Unikanie, Opór w niewoli oraz Ucieczka) to działania podejmowane przez żołnierzy na wypadek oderwania od sił własnych lub zestrzelenia nad terytorium wroga w przypadku np. personelu latającego. 

Najbardziej narażonymi na sytuacje wymuszające używanie technik S.E.R.E. są żołnierze jednostek specjalnych, zwiadowczych, piloci, ale także każda osoba która znajdzie się w zagrożonym rejonie gdzie prowadzony jest konflikt zbrojny. 

Jeśli w samym survivalu chodzi tylko o przetrwania, to w SERE chodzi o przetrwanie na terenie zajętym przez przeciwnika, w nieprzyjaznym otoczeniu, albo nawet w niewoli. Zmęczenie, głód, pragnienie czy rany albo psychologiczne oddziaływanie przeciwnika to elementy mające wielki wpływ na zachowanie każdego człowieka, a żołnierza w szczególności. Żołnierze 14 ZBOT zdobyli kwalifikacje instruktorskie w tej wysoko specjalizowanej dziedzinie wojskowego rzemiosła i teraz w oparciu o zdobyte przez siebie umiejętności swoją wiedzą będą się dzielić z innymi żołnierzami, w tym z żołnierzami jednostek specjalnych.

Na pierwszy ogień poszli żołnierze z Grupy Specjalnej Żandarmerii Wojskowej, którzy w rozpoczęli serię szkoleń SERE prowadzonych przez instruktorów - terytorialsów z 14 ZBOT. Szkolenie praktyczne zostało poprzedzone zajęciami teoretycznymi w ramach poziomu A, badaniami lekarskimi oraz niezbędnymi w wypadku takich szkoleń rozmowami z psychologiem. 

Zajęcia na poziomie B, to zajęcia praktyczne podzielone na kilka zagadnień takich jak bytowanie w nieprzyjaznym terenie, zdobywanie pożywienia i wody, budowa schronień, skryte przemieszczanie się, medycyna przetrwania, psychologiczne aspekty przebywania w izolacji czy zachowania w sytuacji zakładniczej i jeńca wojennego. Przed szkoleniem w terenie żołnierze są sprawdzani, jakiego rodzaju wyposażenie przy sobie posiadają - a nie mogą posiadać przedmiotów, które mogłoby ułatwić im udział w zajęciach. 

Żołnierze - instruktorzy SERE kontrolują przebieg ćwiczeń zwracając szczególną uwagę na zmiany w zachowaniu uczestników szkolenia.

Jak stwierdził Dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej  płk Piotr Sulwiński - szkolenia SERE stają się powoli wizytówką naszych terytorialsów pokazując przy tym pełny zakres możliwości szkoleniowych  14 Brygady również na potrzeby wojsk operacyjnych w tym  - co napełnia nas dumą - wojsk specjalnych.

Szkolenie SERE Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej to dopiero początek. W nadchodzącym tygodniu zachodniopomorscy terytorialsi rozpoczynają szkolenie spadochroniarzy z 6 Pomorskiej Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, za którymi w kolejce ustawili się już żołnierze z Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama