Centralny Ośrodek Informatyki ogłasza drugą edycję programu edukacyjno-mentoringowego „Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic”, którego celem jest promowanie inkluzywności i wyrównywanie szans zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży IT. Kurs w formie zdalnej staruje 15 kwietnia 2024 r. na stronie nowimy.coi.gov.pl.
Zespół Centralnego Ośrodka Informatyki zaprasza wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w branży IT. Już od 15 kwietnia 2024 r. istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniach organizowanych w ramach prowadzonego przez COI programu „Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic”. Każda pełnoletnia osoba może zapisać się na kurs poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie nowimy.coi.gov.pl. Najlepsi uczestnicy będą mogli odbyć staż w Centralnym Ośrodku Informatyki. Celem programu jest aktywne wsparcie osób, które do tej pory miały ograniczony dostęp do branży IT oraz promowanie innowacyjności poprzez różnorodność perspektyw.
– Jestem dumny z tego, że w COI realizujemy tak ważny i zaangażowany społecznie program. „Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic” ma pokazać to, jak ważna jest dziś debata o różnorodności i otwartość na wszystkich bez względu na wiek, płeć czy wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień. Danie im szansy rozwinięcia kariery w coraz bardziej zróżnicowanym środowisku IT, jest kluczowe dla mnie i całej organizacji. Dzięki różnorodności doświadczeń, perspektyw i stylów myślenia zespoły projektowe są w stanie lepiej rozwiązywać problemy, tworzyć bardziej kreatywne rozwiązania i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ w COI tworzymy rozwiązania, z których korzystają milionów Polek i Polaków. Kibicuję wszystkim uczestnikom programu i nie mogę się doczekać tego, kiedy najlepszych z nich powitam jako nowych pracowników – powiedział Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki.
Jak zapisać się na kurs?
Udział w kursie jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę nowimy.coi.gov.pl, a następnie kliknąć „Zapisz się na kurs”. Użytkownik będzie automatycznie przekierowany na Platformę Edukacyjną Gov.pl, do której uzyska dostęp, logując się poprzez Profil Zaufany. Po zalogowaniu na ekranie początkowym wyświetlą się kursy, do których zapisał się użytkownik. Aby wybrać kurs „Nowi MY w IT”, należy przejść za pomocą opcji „Przeglądaj kursy” do strony z katalogiem kursów oraz odszukać kurs „Nowi MY w IT”, następnie kliknąć „Dowiedz się więcej” oraz „Rozpocznij kurs”. Co ważne, szkolenie jest dostępne w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz ukraińskiej.
Pierwszy etap kursu dostarcza takie same treści edukacyjne, jakie przedstawiono w poprzedniej edycji programu, odbywa się zdalnie i składa się z trzech modułów szkoleniowych. Każdy z nich zostanie zakończony testem wiedzy, który będzie można zaliczyć do 15 lipca 2024 r. W przypadku dużej liczby zgłoszeń możliwe jest zlecenie uczestnikom dodatkowych zadań weryfikujących wiedzę.
Kolejnym etapem kursu będzie trwający cztery miesiące bootcamp, do którego zaproszonych zostanie 40 osób z pierwszego etapu, które uzyskają najlepsze wyniki w testach wiedzy. Bootcamp odbędzie się od sierpnia do listopada 2024 r. Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy będą poznawali tajniki branży IT i zgłębiali zagadnienia z trzech dziedzin: kierowania projektem, analizy biznesowej i testowania manualnego. Uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzą, aby rozpocząć pracę w branży IT. Po jego ukończeniu 30 uczestników będzie mogło przystąpić do programu stażowego i rozpocząć karierę w IT pod auspicjami Centralnego Ośrodka Informatyki.
Więcej niż kurs online
Uczestnicy programu, tak jak w przypadku pierwszej edycji, otrzymają dostęp do wysokiej jakości szkoleń, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów z branży IT i wieloletnich pracowników COI w formie webinarów, serii podcastów i spotkań eksperckich. To nie tylko szansa na zdobycie niezbędnej wiedzy teoretycznej, lecz także okazja do praktycznego rozwijania umiejętności i nawiązywania kontaktów. W ramach programu oferowane będą również indywidualne szkolenia mentoringowe, co pozwoli uczestnikom na zdobycie cennych wskazówek od doświadczonych profesjonalistek i profesjonalistów pracujących od lat w branży.
– Bardzo się cieszę, że program „Nowi MY w IT” pozwoli osobom neuroróżnorodnym w realizacji ich marzeń związanym z rozpoczęciem kariery w IT. W COI wierzymy, że otwartość na osoby neuroatypowe pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału talentów, zwiększając tym samym produktywność i jakość pracy. Tworzy to atmosferę współpracy i szacunku, która sprzyja rozwojowi osobistemu i zawodowemu wszystkich członków zespołu. Dbanie o różnorodność i akceptację osób o różnych profilach neurologicznych jest kluczowe dla sukcesu zespołów IT – powiedziała Natalia Gębska, dyrektor ds. komunikacji w Centralnym Ośrodku informatyki.
Cały proces rekrutacyjny do programu został zaprojektowany w duchu inkluzywności, eliminując wszelkie bariery i umożliwiając uczestnictwo każdemu zainteresowanemu. Bez względu na doświadczenie, edukację czy sytuację życiową uczestnika, COI pragnie stworzyć możliwości dla wszystkich chętnych oraz dać wszystkim równe szanse na reskilling i rozwijanie swojej kariery w obszarze IT.
Pierwsza edycja programu
Pierwsza edycja programu Centralnego Ośrodka Informatyki pod nazwą „Nowa TY w IT: Profesjonalizm nie ma płci” odbyła się od marca do października 2023 r. Głównym celem inicjatywy było stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, która będzie zachęcać kobiety do podboju jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w Polsce, jaką jest branża IT.
Program obejmował bezpłatną edukację, czyli darmowy kurs online, do którego zapisało się ponad 4 tys. osób. Kurs zakończył się testami, po których 40 kursantek i kursantów z najlepszymi wynikami dostało się na rozpoczęty w maju 2023 r. czteromiesięczny bootcamp. Na tym etapie wyłoniono 23 wyróżniające się osoby, które dostały propozycję stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki i w październiku 2023 roku rozpoczęły swoją pierwszą pracę w IT.
Mocnym aspektem programu jest element mentoringowy. W ramach programu powstała seria
12 podcastów w formie spotkań z inspirującymi osobami związanymi z branżą IT i nie tylko, które wspierają rozwój kobiet i motywują je do zmian na lepsze. Każdy odcinek przełamuje stereotypy, wskazuje możliwości rozwoju i dodaje odwagi do zmian. Podcasty są dostępne m.in. w serwisach YouTube i Spotify.
– Jesteśmy dumni z rosnącego wpływu programu „Nowi MY w IT” na kształtowanie bardziej inkluzywnej branży IT w Polsce. Chcemy pokazać nie tylko przyszłym pracownikom, ale przede wszystkim pracodawcom, że różnorodność to klucz do innowacji i rozwoju firmy. Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w drugiej edycji programu. Wierzymy, że przyczyni się do budowania bardziej reprezentatywnego społeczeństwa informacyjnego – powiedziała Agnieszka Kurowska-Szczepańska w Centralnym Ośrodku informatyki.
O programie „Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic”
Pierwsza edycja programu pod nazwą „Nowa TY w IT: Profesjonalizm nie ma płci” odbywa się w 2023 r. Jego celem było zachęcenie kobiet do podboju jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branży w Polsce, jaką jest IT. W ramach darmowego kursu eksperci – praktycy i nauczyciele akademiccy – przybliżali uczestnikom świat IT. W kursie poruszane były m.in. takie tematy jak: specyfika branży IT i projektów; proces wytwórczy oprogramowania; metodyki i podejścia w IT czy rola analityczki biznesowej i testerki manualnej.
Drugą edycję programu pod nazwą „Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic” wyróżnia silne zaangażowanie w kreowanie bardziej różnorodnej i zrównoważonej przestrzeni w branży IT. COI pragnie aktywnie zwalczać stereotypy poprzez angażowanie osób z różnych grup społecznych, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia, tworząc w ten sposób bardziej reprezentatywną i efektywną społeczność IT. Więcej informacji można znaleźć na stronie: nowimy.coi.gov.pl.
O Centralnym Ośrodku Informatyki
Centralny Ośrodek Informatyki jest największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W tym celu zatrudnia ponad 1600 specjalistów. Świadczy kompleksowe usługi IT&N zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną. Zapewnia poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Prowadzi ich monitoring, utrzymanie i serwis techniczny oraz rozwój. Jednocześnie realizuje potrzeby obywateli, udostępniając przyjazne w użyciu e-usługi, takie jak ciesząca się spory zainteresowaniem aplikacja mObywatel.
Centralny Ośrodek Informatyki został powołany w 2010 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Dziś jest instytucją gospodarki budżetowej (jednostką sektora finansów publicznych).
Kontakt dla mediów
Sylwia Hornowska
tel. +48 603 348 033
Napisz komentarz
Komentarze