Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama

Tego o Janie Pawle II nie wiedzieliście

-Papież przez cały swój pontyfikat był wyczulony na znaki czasu i dał impuls, aby komunikacja za pomocą mediów rozwijała się także w Kościele. - mówi ks. dr hab. M. Chmielewski.
Tego o Janie Pawle II nie wiedzieliście
Internet pojawił się w Watykanie na życzenie papieża JP II w 1993 roku.

Autor: raszu

Najpierw powstała strona vatican.va, gdzie do dzisiaj można śledzić teksty wszystkich papieskich wystąpień z okresu 30 lat. Z tej strony dowiadujemy się także dziś, co Papież ma do powiedzenia całemu światu.

Jak podaje vaticannews.va Papież Jan Paweł II był prekursorem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak internet, do ewangelizacji i dotarcia z nauczaniem Kościoła do wiernych na całym świecie. Choć osobiście nie korzystał na stałe z komputera, rozumiał pożyteczność tego urządzenia oraz potencjał, jaki niesie za sobą rozwój technologiczny.

W 2001 roku wysłał swój pierwszy e-mail, stając się tym samym pierwszym papieżem, który użył Internetu do przekazywania dokumentów Kościoła. W kolejnych latach kontynuował wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji, jak spotkanie z wiernymi z Rosji za pośrednictwem Internetu.

- Media to coś więcej niż tylko narzędzia, to nie tylko multiplikowanie treści. Media to nowy język, nowe sposoby komunikowania się ludzi, a w związku z tym nowy typ relacji międzyludzkich, to nowa kultura. Papież nazywa to zjawisko „kulturą medialną”. Jan Paweł II widzi media i Internet w tym głównym nurcie swoich rozważań, swojego dialogu z kulturą - powiedział ks. dr hab. Mirosław Chmielewski, który na Wydziale Teologii KUL zajmuje się Współczesnymi Formami Przekazu Wiary i przywołuje słowa Jana Pawła II: „Gdy Kościół oddala się od kultury milknie też Ewangelia”.

Jan Paweł II podkreślał, że internet może służyć ewangelizacji, o ile jest używany w sposób roztropny i z umiejętnością rozpoznawania jego zalet i wad. W swoich nauczaniach zwracał uwagę na konieczność edukacji medialnej oraz szacunku do człowieka w kontekście używania Internetu.

- Papież przez cały swój pontyfikat był wyczulony na znaki czasu i dał impuls, aby komunikacja za pomocą mediów rozwijała się także w Kościele. Chociażby tworząc struktury do świata mediów w Kościele i Watykanie. Papież pokazywał innym hierarchom w ich diecezjach: „Wy też macie to zrobić u siebie”. Kościół jest hierarchiczny, zatem struktury w diecezjach czy kościołach lokalnych są wzorowane na Watykanie. Papież był zatem świadom, że daje przykład i sygnał „też możecie mieć Internet” – dodaje ks. M. Chmielewski.

Jego testamentem medialnym stał się List Apostolski „Szybki Rozwój”, w którym papież zachęcał odpowiedzialnych za media do otwarcia na nowoczesne narzędzia komunikacji, przy jednoczesnym podkreśleniu konieczności pozostania blisko ludzi i prowadzenia osobistych relacji.

Dzięki swojemu postawieniu, Jan Paweł II przyczynił się do rozwinięcia obecności Kościoła w świecie medialnym i zwrócenia uwagi na znaczenie odpowiedniego wykorzystania nowoczesnych technologii w służbie ewangelizacji. Jego działania w zakresie korzystania z internetu otwierają drogę dla dalszych inicjatyw Kościoła w tym obszarze.

Kościół bez internetu?

Dzisiaj wielu kaznodziejów korzysta z internetu, parafie mają swoje strony internetowe, konta na mediach społecznościowych, a nawet można oglądać filmy na youtube często z transmisjami na żywo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Chomik 22.03.2024 21:33
Ciekawe nawet

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama