Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:10
Reklama
Reklama

Drzewa są ważne dla tradycji i dziejów miejsca. Reprezentant naszego województwa

Drzewo w naszym województwie przeszło do ścisłego finału 14. edycji konkursu Drzewo Roku. Zwycięzcę wybierzemy my internauci w czerwcu 2024 r.
Drzewa są ważne dla tradycji i dziejów miejsca. Reprezentant naszego województwa
Dąb rośnie w centrum Bań, przy uczęszczanej arterii. Dąb Jagiełło bywa tez nazywany przez niektórych Sercem Bań.

Autor: igryfino

Ekolodzy z Klubu Gaja ogłosili listę 16 finalistów 14. edycji konkursu Drzewo Roku. Wśród laureatów jest kasztanowiec zwyczajny z naszego województwa.

Szukamy reprezentanta

-Na tegoroczną edycję nadeszło blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Zakończyliśmy pierwszy etap konkursu, w którym jury wybrało 16. finalistów. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – powiedział Jacek Bożek,  prezes stowarzyszenia Klub Gaja.

Drzewo Roku z Polski będzie nas reprezentowało w europejskiej edycji konkursu w 2025 r. Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. 

Może będzie to okaz rosnący w Bydgoszczy. To kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.). Jego wiek oceniany jest na ponad 200 lat. Ma wysokość ok. 20 m, a obwód pnia wynosi 540 cm. To  pomnik przyrody rosnący w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa niedaleko Pałacu Młodzieży.

Kawał historii

Wśród drzew laureatów jest też dąb Jagiełło z Bań (zachodniopomorskie). Przed wojną zwany był  także Dębem Pokoju. Pamięta historię sięgającą XV w. jak np. tragiczny koniec misterium w Baniach. Przez setki lat funkcjonowało powiedzenie "oby się nie skończyło jak przedstawienie w Baniach".  Powiedzenie funkcjonowało jako przestroga.

Dęby w plebiscycie cieszą się powodzeniem. W 2022 r. tytuł otrzymał Dąb Dunin – strażnik Puszczy Białowieskiej, a rok temu Dąb Fabrykant z Łodzi.

W tym roku miejmy nadzieję, że będzie to dąb Jagiełło z bań. Postarajmy się tez o to. 

Drzewo z legendą

Kolejna z legend dotyczy samego dębu i księcia z rodu Gryfitów - Bogusława IX i i jego zony Marii, córki księcia mazowieckiego Siemowita IV. Było to w czasach wojen polsko-krzyżackich. Bogusław IX książę Stargardu i Słupska rok przed ślubem w 1432 potajemnie zawarł układ antykrzyżacki z Polską. Związek z Marią miał umacniać sojusz przeciwko Krzyżakom. Układ z Polską maił na celu oddzielanie Zakonu od lądowych połączeń z Niemcami. 

Kiedy w 1433 roku książę walczył na polach Pomorza Zachodniego, Maria znalazła schronienie właśnie w Baniach, u gościnnego zakonu joannitów. Tam, opowiadając o dziejach króla Jagiełły i codziennym życiu w Polsce, Litwie i Niemczech, zyskała serca i umysły zakonników. 

Po powrocie księcia z wojny, małżonkowie postanowili uczcić swoją przyjaźń poprzez sadzenie dębu. Dębu, który nazwali Jagiełło, na cześć wielkiego władcy. Legenda ta przypomina nam, że nawet w najtrudniejszych czasach, przyjaźń i wspólne cele mogą zbliżyć nawet najbardziej odległych ludzi i miejsca.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

przyrodnik z Wrzosów 03.03.2024 16:22
W Toruniu i wokół Torunia też jest wile pomników przyrody. Może warto w przyszłym roku zgłosić?

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama