Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 06:08
Reklama
Reklama

Ksiądz sypał popiół w znak serca. Popielec czy walentynki?

Pytam znajomego, jak celebrować ten dzień: czy jako walentynki, czy może zacząć post? -A masz żonę czy dziewczynę? – pyta. -Żonę – odpowiadam. -To popielec – poradził, śmiejąc się, znajomy. Żart żartem, ale 14 lutego wielu ma dylematy. Co prawda ksiądz popiołem czynił na głowie znak serca, ale to nie rozwiązuje sprawy.
Ksiądz sypał popiół w znak serca. Popielec czy walentynki?
Ksiądz poszedł na kompromis i popiołem sypał w kształcie serduszka.

Autor: igryfino

Czy 14 lutego 2024 r. to bardziej środa popielcowa, czy dzień zakochanych? Dylemat polega na tym: bardziej mają to być walentynkowe celebracje, czy post jak u katolików?

Ważne święto dla katolików

14 lutego w tym roku to dzień, który budzić może mieszane uczucia i stwarzać pewien dylemat dla wielu ludzi na całym świecie. W tym dniu obchodzimy zarówno Środę Popielcową, rozpoczynającą okres Wielkiego Postu w tradycji katolickiej, jak i Dzień Zakochanych, który jest popularnym świętem miłości.

Środa Popielcowa jest dniem, w którym katolicy udają się do kościołów, aby otrzymać znak na swoim czole z popiołu, który symbolizuje pokorę i refleksję nad własnymi grzechami. Jest to czas, w którym w sposób szczególny przygotowujemy się do Wielkanocy, skupiając się na modlitwie, poście i jałmużnie. To czas refleksji nad naszymi działaniami, nawrócenia i dążenia do lepszej wersji siebie.

Co prawda o popielcowym obrzędzie nie ma w Biblii. Jest natomiast w tradycji od XII wieku. Dla katolików objawienie i tradycja to dwa ważne filary wiary. 

Patronem święty Walenty

Natomiast Dzień Zakochanych, znany również jako walentynki, to dzień, w którym ludzie świętują miłość i okazują uczucia swoim bliskim, przyjaciołom i partnerom. W tym dniu pary często wymieniają prezenty, wysyłają sobie romantyczne wiadomości i spędzają czas razem, celebrując swoje związki. Walentynki są okazją do wyrażenia miłości i wdzięczności wobec drugiej osoby oraz docenienia tego, co mamy w naszym życiu.

Święto zakochanych jest coraz bardziej popularne i wpisuje się w tradycję.

Wybrać lub stworzyć harmonię pomiędzy nimi

Jednak dylemat polega na tym, jak my, jako społeczeństwo, mamy postrzegać i obchodzić ten dzień w bieżącym roku. Czy bardziej powinniśmy skupić się na walentynkowych celebracjach, czy też na postnym i refleksyjnym charakterze Środy Popielcowej?

To indywidualne podejście i zależy od naszych przekonań i wartości. Możemy wybrać jedno z tych podejść lub stworzyć harmonię pomiędzy nimi. Możemy świętować miłość i jednocześnie pamiętać o duchowym aspekcie Środy Popielcowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma wolność wyboru i może zdecydować, jak obchodzić ten dzień. Niezależnie od tego, czy wybieramy romantyczną kolację, modlitwę w kościele, czy planujemy zrealizować oba te przedsięwzięcia, kluczowe jest uczciwe podejście i szanowanie przekonań własnych oraz wartości drugiej osoby.

Pamiętajmy, że tego dnia szczególnie ważne są: empatia, życzliwość i szacunek dla drugiego człowieka. A pamiętanie o Środzie Popielcowej nie wyklucza uczczenia Dnia Zakochanych. Wszak miłość i szacunek bliźniego do bliźniego są bardzo ważne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
EN 14.02.2024 23:38
Inteligentny ten ksiądz, potrafi przyciągnąć.

Realista 14.02.2024 21:15
Faceci podobno mają popielec, kobiety walentynki..

ciekawa 14.02.2024 21:21
Jak to mam rozumieć?

koral 15.02.2024 12:06
Że kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa.

Niewierny Tomasz 14.02.2024 19:05
Jest ciekawie i trzeba dokonać wyboru.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama