Wyższe Seminarium Duchowne i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu organizują sympozjum pt. "Wychowanie młodzieży przez młodzież. Wczoraj, dziś i jutro". Wydarzenie odbędzie się 24 lutego w Centrum Dialogu w Toruniu.
Program sympozjum składa się z czterech bloków tematycznych. Blok pierwszy rozpocznie się o godzinie 9:00, a poprowadzi go ks. dr hab. Stanisław Adamiak, profesor UMK. Na początku zostanie przedstawione wprowadzenie do tematu. Następnie Marcelina Koprowska z Wydziału Historii UW wygłosi referat na temat wychowania harcerskiego w konspiracji podczas II wojny światowej. Kolejnym prelegentem będzie kl. hm. Jarosław Kuczaj SchP, który opowie o tym, jak metoda harcerska prowadzi do Boga. Chwilę później kl. Kamil Tracki z Wydziału Teologicznego UMK przedstawi swoje przemyślenia na temat wychowania rówieśniczego opartego na działaniach Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Blok pierwszy zakończy kl. Paweł Lange, który poruszy temat roli i zadań młodzieży w Młodzieżowych Sodalicjach Mariańskich.
Po przerwie na kawę, blok drugi rozpocznie się o godzinie 11:15. Pierwszy referat wygłosi ks. dr Marek Adamczyk z Wydziału Teologii KUL, który poruszy temat relacyjnego wymiaru formacji religijnej w pedagogice Skautów Europy. Następnie ks. hm. Radosław Czerwiński z Wydziału Teologii UWM przedstawi możliwości i wyzwania związane z integracją wartości religijnych i duchowych w programie harcerskim. Blok drugi zakończą prezentacje kl. Kamila Hume’a na temat obozów harcerskich jako miejsca przenikania się środowisk młodzieżowych oraz o. Pawła Orła CSsR, który przedstawi integrację metody skautowej w ewangelizację dzieci i młodzieży oraz formację liturgicznej służby ołtarza.
Po przerwie obiadowej, blok trzeci rozpocznie się o godzinie 14:45. Wincenty Pipka z Związku Dużych Rodzin TrzyPlus przedstawi różnice pomiędzy rodzicem-coachem a rodzicem-mentorem i skuteczność tych metod w wychowywaniu dzieci. Następnie dr hab. Barbara Bibik z Katedry Filologii Klasycznej UMK opowie o programie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, który stawia na rozmowę jako element wychowania. Kolejnym prelegentem będzie dr Jan Wółkowski z Wydziału Teologicznego UMK oraz Wiktoria Kaszuba z Wydziału Humanistycznego UMK, którzy poruszą kwestię kształtowania postaw obywatelskich i społecznych przez młodych liderów. Blok trzeci zakończą prezentacje dotyczące wychowania młodzieży w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz służby liturgicznej jako miejsca kompleksowego rozwoju młodzieży.
Po przerwie kawowej, o godzinie 17:00 rozpocznie się ostatni blok tematyczny sympozjum. S. dr Estera Elwira Balcer z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu opowie o roli autoformacji w budowaniu tożsamości. Następnie Konstanty Pilawa z Klubu Jagiellońskiego przedstawi siedem wielkich nieprawd, które sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi. Kolejnym prelegentem będzie kl. Mikołaj Kot z Wydziału Teologicznego UMK, który poruszy kwestię ideałów wychowania młodzieży w różnych epokach. Ks. dr Jan Dohnalik z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW zastanowi się nad pytaniem, czy można wychować żołnierza. Ostatnią prezentację wygłosi kl. Radosław Figurski z Wydziału Teologicznego UMK, który poruszy temat wychowania do życia we wspólnocie na podstawie programu rekolekcji ks. Franciszka Blachnickiego.
Sympozjum zakończy się dyskusją i podsumowaniem. W czasie przerw między blokami, uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z przerw kawowych oraz obiadu.
Wyższe Seminarium Duchowne i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu zapraszają wszystkich zainteresowanych na to ważne wydarzenie, które będzie okazją do wymiany myśli i doświadczeń na temat wychowania młodzieży nie tylko przez młodzież, ale także przez młodych rodziców.
Napisz komentarz
Komentarze