Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:25
Reklama dotacje rpo
Reklama

Spotkanie z ks. kard. Rysiem cieszyło się powodzeniem. Wiara dopisała

- Mogę żyć w takim mieście jak Toruń, obijać się o gotyckie kościoły i na końcu mieć pytanie: w sumie co mnie to obchodzi? - takie rozważania snuł nad historią ks. kardynał.
Spotkanie z ks. kard. Rysiem cieszyło się powodzeniem. Wiara dopisała
Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem publiczności

Autor: UM Toruń

Wczoraj 11 stycznia 2024 r. Katedra Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu miała przyjemność gościć wyjątkowego prelegenta. Ks. kardynał Grzegorz Ryś przedstawił wykład pt. "Chrześcijaństwo dawniej i dziś" w Collegium Humanisticum. Spotkanie przyciągnęło spore zainteresowanie publiczności. Obecni byli min. duszpasterz diecezjalny, włodarz miasta, a także liczni profesorowie.

Ks. kardynał Grzegorz Ryś podzielił się swoimi przemyśleniami na temat współczesnych problemów, z jakimi boryka się chrześcijaństwo. Przypomniał słowa Soboru Watykańskiego II, który określał Kościół jako sakrament jedności całego rodzaju ludzkiego. Kardynał zauważył, że w średniowieczu Kościołowi wychodziło to lepiej niż dzisiaj. W swoim wystąpieniu mówił również o szybkości zmian, które w obecnej epoce są coraz większe. Zwrócił uwagę na fakt, że współczesny świat skupia się bardziej na przestrzeni niż na czasie, co prowadzi do niechęci do historii i braku zrozumienia dla przeszłości.

-Jeśli nas interesuje tylko przestrzeń, a nie czas, to faktycznie nie ma miejsca na jakieś myślenie historyczne. Więc ta szybkość zmian być może jest jednym z powodów, że w sumie co mnie to obchodzi? Mogę żyć w takim mieście jak Toruń, obijać się o gotyckie kościoły i na końcu mieć pytanie: w sumie co mnie to obchodzi? - skwitował.

Ks. kardynał Grzegorz Ryś zaznaczył, że zmiana epoki ma znaczenie nie tylko dla szybkości zmiany, ale także dla jej jakości i treści. W obecnej rzeczywistości mamy do czynienia z chrześcijańskimi strukturami i instytucjami, jednak często są one jedynie fasadą. Kardynał zacytował Papieża Benedykta XVI, który stwierdził, że istnieje cywilizacja chrześcijańska, ale brakuje wiary. Pytanie, jak długo takie struktury mogą przetrwać.

Według ks. kardynała Grzegorza Rysia, nie jest pewne, czy Bóg przegrał w tej zmianie. Mamy do wyboru przystosowanie się do zachowania dawnych form chrześcijaństwa w obliczu zmian, lub pójście w stronę źródła i odkrycie prawdziwego sensu chrześcijaństwa. Kardynał podkreślił, że nie jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zmaga się z trudnymi zmianami, i że chrześcijaństwo ma głęboki sens, który warto zgłębiać.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań ks. kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi. Spotkanie z pewnością dostarczyło interesujących refleksji i inspiracji dla obecnych. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu kontynuuje swoją misję badania i promowania historii oraz kultury, a wykłady takie jak ten są doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy i zrozumienia dzisiejszego świata w kontekście przeszłości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

przyrodnik 12.01.2024 23:51
Rysie są pod ochroną!

Kung fu panda 12.01.2024 22:55
Co tu dużo gadać, oglądałem kiedyś taką bajkę z dziećmi, był tam stary mądry żółw - mistrz Ugway. Do zamartwiającej się pandy powiedział tak: "wczoraj to historia, jutro to tajemnica, a dziś to dar, a dary są po to żeby się nimi cieszyć." I tyle można powiedzieć na temat historii. Po co mam podziwiać średniowieczny kościół, w którym jest zimno, skoro mogę w dzisiejszym wygodnym świecie siąść sobie w ciepłym barze i przy piwku lub grzanym winie rozważać podobne dylematy, które ks. Kardynał rozważał na trzeźwo... Dziś to dar, historia już była, idźmy do przodu.

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama