Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 03:43
Reklama
Reklama

Takiej beatyfikacji jeszcze nie było. Dołączyli do grona błogosławionych

-Szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega na tym, że do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina – powiedział kardynał Marcello Semeraro.
Takiej beatyfikacji jeszcze nie było. Dołączyli do grona błogosławionych
Beatyfikacja rodziny Ulmów daje nadzieję, że ich poruszającą historię pozna szerzej nie tylko Polska, lecz także cały świat.

Autor: IPN

Msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się w Markowej, rodzinnym miasteczku, niedaleko Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Uroczystością przewodniczył wysłannik Papieża, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. 

Wielkie wydarzenie

Beatyfikacja rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina - rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki - tak podkreślił abp Adam Szal. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał od 2003 roku. 17 grudnia 2022 roku Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów. Następnie upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. 

Duchowni nie tylko katoliccy

W Eucharystii uczestniczyli między innymi prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Stanisław Dziwisz, abp Adam Szal, kardynał Robert Sarah, kardynał Gerhard Ludwig Müller, blisko sto kapłanów, kilkudziesięciu biskupów i kardynałów z Polski oraz zagranicy. Obecny był również naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. Na zakończenie nabożeństwa połączono się z Papieżem Franciszkiem, który odmówił modlitwę Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa uczestnikom uroczystości. Na miejsce przybyło około 30 tysięcy pielgrzymów.

Nie za brakło polityków

Podczas uroczystości uczestniczyli również prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele wojska, dyplomacji oraz Karol Nawrocki -  prezes IPN. Na tej ziemi od tysiąca lat mieszkali Polacy razem z Żydami. Przy różnych wichrach historii, przy różnych zdarzeniach. Oba te narody także w ramach wielkiej Rzeczypospolitej wielu narodów trwały i współżyły ze sobą, rozwijając swoje kultury, które bardzo często splatały się i stanowią dzisiaj element naszej kultury polskiej – mówił Andrzej Duda. W tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki a zarazem komórki społecznej, która jest razem, stanowi jedno; która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest – skwitował prezydent.

Liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca, w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama